Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ojciec Rydzyk o biskupie Janiaku: współczesny męczennik mediów

Współczesnym męczennikiem mediów nazwał ojciec Tadeusz Rydzyk byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, oskarżanego o tuszowanie przypadków pedofilii wśród podległych mu księży. Podczas jubileuszu Radia Maryja, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu, redemptorysta odniósł się do filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, poświęconego pedofilii w Kościele katolickim. – To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? – powiedział ojciec Rydzyk.

Jubileuszowe uroczystości z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja, odbyły się 5 grudnia w Toruniu z udziałem m.in. Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.

W swoim wystąpieniu ojciec Tadeusz Rydzyk skomentował dokument braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, nazywając go „filmidłem”, które rzuca oskarżenia niepoparte dowodami. Ani razu nie wypowiedział słowa „pedofilia”, a także nie odniósł się do ofiar księży pedofilów. Stanął natomiast w obronie byłego ordynariusza diecezji kaliskiej biskupa Edwarda Janiaka, któremu w dużej mierze poświęcony jest ten dokument. Jego autorzy dowodzą, że biskup krył księży, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec dzieci i przez lata przerzucał ich z parafii do parafii.

- To współczesny męczenników mediów – powiedział o biskupie ojciec Tadeusz Rydzyk. - Media to zrobiły i media tak robią. Nie dajmy się katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą potem. Udowodnij, a nie mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Udowodnij mi winę. A teraz wszystko się pokręciło i my się trzęsiemy. W Kościele powinniśmy się nie bać i upominać o sprawiedliwość. O prawo właściwe i sprawiedliwość - dodał. Ojciec Rydzyk nie wspomniał, że po emisji filmu, decyzją papieża Franciszka, biskup Edward Janiak został pozbawiony zwierzchnictwa nad diecezją kaliską i zmuszony do jej opuszczenia.

W kontekście filmu Sekielskich, ojciec Tadeusz Rydzyk o księżach powiedział: - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże.

Wystąpienie uczestnicy uroczystości nagrodzili brawami. 

MIK, fot. screen YT/TV TRwam

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/