Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Oddział rehabilitacji pocoviowej w Wolicy powstał w fabryce i właśnie został złożony. Zobaczcie, jak wygląda ZDJĘCIA

12 modułów postawionych w ciągu dwóch nocy. Brzmi niewiarygodnie, a jednak. To wszystko dzięki budownictwu modułowemu, które odpowiada za szybkie tempo pracy, a przy tym jest bardzo ekologiczne. W taki właśnie sposób powstaje Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej i Pocovidowej w Wolicy koło Kalisza. Prace trwają, a ich zakończenie przewidziane jest do końca roku.

Budownictwo modułowe to nowatorska metoda, której domeną jest szybkie budowanie, jednakże warto wspomnieć o wszystkich aspektach ekologicznych, które temu towarzyszą. Przede wszystkim to używanie materiałów z recyklingu, ograniczenie pyłów budowlanych czy ograniczenie śladu węglowego o blisko 20%. Budownictwo to zużywa dużo mniej betonu na rzecz stali. Każdy zbudowany moduł ma swój paszport. Dzięki temu za kilka lat, zmieniając moduł, będzie go można również poddać recyklingowi lub wykorzystać ponownie, bez wjeżdżania ciężkimi maszynami i burzenia budynków.  

Wykonawcy zapewniają, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca roku. Wszystko idzie zgodnie z planem. Cieszę się, że oddział rehabilitacji oddechowej w tym miejscu będzie się znajdował i od stycznia będzie przyjmował pacjentów – powiedziała podczas konferencji prasowej w Wolicy Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Najbardziej jednak zadziwia tempo pracy, ponieważ w ciągu dwóch nocy zamontowano 12 modułów. Całość ma powierzchnię 750 m2, w tym 52 pomieszczenia. Każdy z modułów waży około 25 ton i ma wymiary 4x18 metrów. Obecnie fachowcy zajmują się wykończeniem. Położono już wykładziny, wykonano sufity i instalacje. Inwestycję realizuje firma Climatic.

Jest to trend, którym powinniśmy iść. Wspomnieć należy, że dzięki temu budujemy obiekt nie w miejscu budowy, ale w zakładzie produkcyjnym. Ten czas trwa równolegle, bo część prac prowadzimy tutaj, robimy fundamenty na miejscu, ale w tym samym czasie obiekt powstaje w Ostrowcu Świętokrzyskim. To jest nie do uwierzenia, że ten obiekt przyjechał tu w ubiegłym tygodniu, został zamontowany. Obecnie montowane są wszelkie instalacje i realizowane są prace wykończeniowe – powiedział Kamil Kowalczyk, dyrektor handlowy firmy Climatic.

Climatic jest jedną z największych firm w Polsce, które specjalizują się w budownictwie modułowym. Rocznie wykonuje około 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Oddział w Wolicy jest pierwszą budowlą tej firmy w Wielkopolsce.

Dyrektor szpitala, Sławomir Wysocki ma również wizję rozwoju szpitala. Zgodnie z wytycznymi WHO, oddział ma szansę, by w przyszłości stać się Green Hospital.

Ten budynek nie wpisuje się tylko w mapę potrzeb zdrowotnych województwa wielkopolskiego, ale co najważniejsze wpisuje się w działania proekologiczne. Szpital w Wolicy pretenduje do miana Green Hospital. Jesteśmy w trakcie rozmów z WHO i ten budynek jest takim pierwszym elementem. Chcielibyśmy przeprowadzić również kampanię proekologiczną, ponieważ te dwa ważne działy, jak zdrowie i ekologia są bardzo ze sobą związane. Przy leczeniu chorób płuc jakość powietrza jest niezwykle ważne. To przede wszystkim zmiana sposobu myślenia i my w tym kierunku idziemy – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Budynków typu Green Hospital na świecie jest niewiele, bo tylko 120. Teraz jeden z nich może być także w naszym regionie.

Budowa Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej i Pocovidowej w Wolicy kosztuje 6,1 mln zł i finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Więcej zdjęć na dole strony.

JF, fot. JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/