Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

O włos od tragedii… Ludzie, noście odblaski!

Nasze życie w tej sytuacji może kosztować kilka złotych. Tyle zapłacimy za zwykły odblask. Niestety, ludzie cały czas zapominają, by zadbać o swoją widoczność na drodze. Przekonała się o tym wójt Koźminka, w powiecie kaliskim, która jadąc autem dosłownie w „ostatniej chwili” zauważyła rowerzystę. Niewidzialny może w jednej chwili stać się nieżywy – dlatego w sobotę Fundacja Reakcja wraz z władzami Koźminka będzie przypominać o bezpieczeństwie i rozdawać odblaski.

Tak "widoczny" dla kierowcy jest rowerzysta bez żadnego oświetlenia, odblasku, ubrany w ciemne rzeczy

Piątek, wczesny ranek. Wójt Koźminka, Iwona Michniewicz jedzie autem do pracy. W drodze spotyka ją niebezpieczna sytuacja, którą ku przestrodze postanowiła podzielić się w mediach społecznościowych.

- Chłopak na rowerze z plecakiem na plecach, ubrany na granatowo-szaro-czarno, bez jakiejkolwiek lampki - na moim pasie ruchu. Ciężarówka naprzeciwko mnie. Zero widoczności. Dosłownie otarłam się o tego człowieka. Zauważyłam go w ostatniej sekundzie. Gdybym mocno odbiła kierownicą - wpadłabym prosto pod tira, gdybym jechała szybciej - zabiłabym tego młodzieńca – opisuje pani wójt.

Włodarz Koźminka zaapelowała do mieszkańców o noszenie odblasków i szczególną uważność na drodze.

- Kochani, szczególnie rodzice dzieci i młodzieży. Czy tak niewiele warte jest życie i zdrowie Państwa i Państwa pociech? Dlaczego nie zainwestujecie 30 zł, w lampki i kamizelki - jadąc rowerem? Ludzie jadący samochodami, szczególnie, gdy rano, gdy ciemno, gdy oślepiają nas reflektory aut jadących z naprzeciwka - nie dadzą szans żadnemu rowerzyście. Rowerzyści!!! Dajcie nam szansę!!! Włączajcie światła, zakładajcie kamizelki odblaskowe. Inaczej jesteście dla nas zupełnie niewidoczni – napisała wójt Koźminka.

A tak mogła skończyć się ta historia...

Czytając tę historię, postanowiliśmy zareagować. Dwa lata temu, po fali potrąceń pieszych w Kaliszu prowadziliśmy kampanię społeczną „Życie cenniejsze od pierwszeństwa”. Przygotowaliśmy spot telewizyjny, na naszej antenie i portalu wiele miejsca poświęcaliśmy kwestii widoczności pieszych, rowerzystów, a także uważności kierowców. Rozdawaliśmy także odblaski. W przedsięwzięcie włączyły się szkoły i inne organizacje.

Akcja ta jest, jak widać, cały czas potrzebna. Dziś zmieniamy czas na zimowy – zmierzch będzie zapadał wcześniej. Dlatego w sobotę, 24 października w Koźminku, między innymi na placu przed fontanną Fundacja Reakcja wraz z władzami Koźminka będzie rozdawać odblaski i przypominać o zasadach bezpieczeństwa. Zaczynamy o 17:00.

Pamiętajmy, na drodze obowiązuje nas wszystkich zasada ograniczonego zaufania. Kierowca chroniony jest karoserią samochodu, pieszego czy rowerzystę nie chroni nic. Dlatego bądźmy widoczni. Bądźmy odpowiedzialni!

AG, fot. Wójt Gminy Koźminek

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/