Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nowe zbiorniki wodne. W ten sposób Urząd Marszałkowski walczy z suszą

Budowanie zbiorników wodnych to jedna z metod walki z suszą. A ta staje się coraz bardziej dotkliwa, dlatego samorząd województwa wielkopolskiego kolejny już raz finansuje budowę nowych zbiorników. Takich w całym regionie powstanie 51 za łączna kwotę ponad 3 milionów 600 tysięcy złotych. Część funduszy trafi też do powiatu kaliskiego.

U nas zbiorniki powstaną w gminach Ceków Kolonia, Brzeziny, Opatówek, oraz dwa w gminie Mycielin. Dofinansowanie dotyczy budowy zbiorników o powierzchni od 0,3 do 2 ha. W sumie za dofinansowanie w kwocie 3 mln 600 tys. zł w Wielkopolsce przybędzie 51 takich miejsc, tj. 48 hektarów zbiorników wodnych.

Dotacja do 1 ha powierzchni zbiornika wynosi 75 tys. zł.  Dotacja przyznana jest osobom fizycznym, które do listopada ubiegłego roku złożyły wnioski i spełniły warunki umożliwiające wsparcie ze strony samorządu. Dodatkowo w maju dofinansowanie otrzyma również gmina Sośnie w powiecie ostrowskim. - Od wielu lat wspieramy powstawanie nowych zbiorników wodnych w Wielkopolsce. Obserwując olbrzymią suszę, która w szczególny sposób dotyka nasz region, staramy się zachęcać do budowy zbiorników małej retencji. Obserwuję, że z każdym rokiem wpływa coraz więcej wniosków na tego typu zadania. Zbiorniki wodne, poza zwiększeniem retencji wody w środowisku, podnoszą również bioróżnorodność, a także pooprawiają swoisty mikroklimat – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji jest jednym z kluczowych działań łagodzących skutki postępującej w ostatnich latach suszy, która wyjątkowo mocno wpływa na stepowienie Wielkopolski, szczególnie w jej południowej części. Program ochrony rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych jest jednym z wielu realizowanych w ostatnich latach przez samorząd województwa wielkopolskiego.

Zbiorniki powstaną na terenie 42 gmin w Wielkopolsce.

AW, Bartosz Zalas, UMWW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/