Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nowa inicjatywa dla samotnych kaliskich seniorów. Rusza „Towarzyski wolontariusz”

Długotrwała samotność nie tylko źle wpływa na psychikę, ale i na zdrowie fizyczne. To już dawno udowodnili naukowcy. Szczególnie narażeni na samotność i jej negatywne skutki są osoby starsze i schorowane. To dla nich powstał nowy projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kaliszu. Czym będzie „Towarzyski wolontariusz”?

Według badań przygotowanych na zlecenie Stowarzyszenia „Mali bracia ubogich” przez ARC Rynek i Opinia, około 50 proc. osób po 80. roku życia mieszka samotnie. Muszą zmagać się nie tylko z pustym mieszkaniem, ale często i z poważnymi zdrowotnymi problemami, brakiem pieniędzy, zagubieniem we współczesnym świecie. Dziś utrzymywanie relacji międzyludzkich w części przeniosło się do mediów społecznościowych, z których wielu seniorów nie korzysta.

Epidemia jeszcze bardziej pogłębiła izolację seniorów. Zalecano, by dla ich bezpieczeństwa zrezygnować z bezpośrednich odwiedzin i spotkań, niemal wszystkie wydarzenia i aktywności zostały zawieszone. Teraz sytuacja powoli wraca do normalności, ale wciąż jest wiele starszych osób, które właściwie nie mają bliskich osób.

Z myślą o nich kaliski Uniwersytet Trzeciego Wieku wychodzi z inicjatywą pod hasłem „Towarzyski wolontariusz”.

Chcemy dotrzeć do seniorów, którzy potrzebują po prostu porozmawiać. Naszym planem jest połączyć tych, którzy mają czas, chęci i są otwarci na drugiego człowieka z tymi, którzy chcieliby by ktoś ich wysłuchał, poświęcił im trochę uwagi. Zwykła rozmowa może naprawdę zdziałać wiele dobrego– mówi Janina Niewiadomska, wiceprezes UTW w Kaliszu.

Jeśli chciałbyś skorzystać z rozmowy z „Towarzyskim wolontariuszem” albo chcesz włączyć się do projektu jako wolontariusz - zadzwoń pod nr 503 177 392.

Kontakt z drugim człowiekiem jest bezcenny i możliwy dzięki zwykłej rozmowie telefonicznej, która przynosi seniorowi wiele radości i daje poczucie bycia ważnym dla innych. Nasi wolontariusze będą prowadzili z nimi systematyczne rozmowy. Do obowiązków wolontariusza będzie należała cotygodniowa rozmowa z osobą przyjmującą wsparcie (max. 30 min.). Czas trwania porozumienia minimum miesiąc – wyjaśnia szczegóły inicjatywy Janina Niewiadomska.

Warto podkreślić, że dotkliwa samotność często prowadzi do depresji i innych zaburzeń psychicznych. Nie pozostaje też bez wpływu na ogólną kondycję organizmu. Naukowcy wykazali, że osoby samotne, których izolacja społeczna nie jest do końca ich wyborem, mają słabszą odporność, częściej cierpią na nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia.  Prowadzone badania populacyjne wykazały, że poczucie samotności wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wcześniejszej śmierci porównywalnym do palenia 15 papierosów dziennie oraz z wyższym ryzykiem zgonu niż otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

AG, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/