Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Niebezpieczny barszcz. Szczególnie w upalne i wilgotne dni ZDJĘCIA

Jest gorąco i wilgotno. A to oznacza zagrożenie poparzeniem groźnym dla zdrowia i życia barszczem Sosnowskiego. Nie tylko przez bezpośredni kontakt z chwastem, ale także latające w powietrzu jego fragmenty. Roślina w Kaliszu występuje w Sulisławicach i Szczypiornie, jednak właściciele działek, na których rośnie sami muszą pozbyć się uciążliwego problemu.

Jeszcze w ubiegłym roku miasto twierdziło, że problemu nie ma. Dlatego nie było też inwentaryzacji ognisk sprowadzonego do Polski pod koniec lat 50. z ZSRR niebezpiecznego chwastu. W tym roku to, co wiadomo od lat, stało się także faktem urzędniczym. - Dzięki rozpoznaniu straży miejskiej jest informacja o ogniskach barszczu Sosnowskiego wzdłuż Piwonii – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Jest to niewątpliwie zagrażająca życiu i zdrowiu roślina.

Przekonał się o tym kilka lat temu mieszkaniec Kalisza, na którego posesji barszcz Sosnowskiego rośnie. Spotkanie z rośliną skończyło się poparzeniami i długo gojącymi się ranami. Nie wiedząc, z czym ma do czynienia, poszedł skosić roślinę, która inwazyjnie zaczęła zabierać coraz większe połacie należącego do niego terenu. Bolące i swędzące bąble utrzymywały się bardzo długo. Blizny po nich jeszcze dłużej.

Walka z rośliną jest długa i trudna. Żeby nie dopuścić do kwitnienia już wczesną wiosną miejsca, gdzie występuje, najlepiej zakryć specjalną folią odcinająca dostęp powietrza i słońca. Żeby się jej pozbyć w ogóle trzeba regularnie wykopywać chwast na głębokości nawet 10 metrów pod ziemią. Najlepiej, gdyby zrobiła to firma specjalistyczna, ale to jest kosztowne.

Brak inwentaryzacji barszczu w Kaliszu spowodował, że w ubiegłym roku miasto nie dostało na taki zabieg pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku właściciele działek, na których rośnie też mogą liczyć tylko na siebie i wytyczne, w jaki sposób pozbyć się niebezpiecznego chwastu, którego aktywność wzrasta w takie pogody, jakie przed nami. – Chwast jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza roślina poparzy. Nie tylko w czasie bezpośredniego kontaktu, ale także poprzez pylenie i unoszące się w powietrzu niebezpieczne elementy – dodaje Aleksander Quoos.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z ZSRR jako tania pasza dla zwierząt. Okazał się tykająca bombą. Podobne problemy ma większość krajów byłego bloku wschodniego. Niektóre z nich podjęły kompleksową walkę z chwastem, a każdy właściciel działki, na której występuje nie tylko otrzymuje wsparcie finansowe, ale też musi prowadzić specjalne dzienniki jej aktywności – odrastania lub zanikania w zależności od działań, jakie podjął, by wyplenić roślinę.

AW, zdjęcia autor, arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/