Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nie żyje Joanna Puzyna-Chojka

Przed chwilą dowiedzieliśmy się o śmierci Joanny Puzyny-Chojki, kierownik literackiej kaliskiego Teatru w latach 1998-2001. Była na wakacjach z rodziną. Zginęła tragicznie w wypadku komunikacyjnym.

Podajemy tę formację za portalem e-teatr.pl. „Przez ostatni rok - oprócz innych zajęć - intensywnie pracowała w Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Kilka dni temu w Instytucie Teatralnym brała udział w podsumowaniu pracy. Dziś wieczorem jest finał Konkursu. Będzie nam trudno” – napisała na portalu Dorota Buchwald, Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Joanna Puzyna-Chojka w swej bogatej działalności artystycznej i naukowej miała także bardzo znaczący – przede wszystkim dla nas – epizod kaliski. Była w latach 1998-2001 nie tylko kierownikiem literackim Teatru im. Wojciecha Boogusławskiego, ale także selekcjonerem Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Jak donoszą media trójmiejskie, bowiem Joanna Puzyna-Chojka mieszkała w Gdańsku, była na wakacjach z rodziną. Zginęła tragicznie w wypadku komunikacyjnym. W stojący na uboczu samochód uderzył TIR.

***

JOANNA PUZYNA-CHOJKA

Teatrolog, krytyk teatralny, animator kultury, nauczyciel akademicki. Była kierownikiem literackim Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, a także kierownikiem literackim i selekcjonerem Kaliskich Spotkań Teatralnych, kierownikiem literackim (2006 - 2008) i dyrektorem programowym (2009) Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Współtworzyła projekt Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej - jako autorka formuły, koordynatorka, członek Komisji Artystycznej i sekretarz Kapituły (2007 - 2009). Publikowała m.in. na łamach "Teatru", "Dialogu", "Didaskaliów", "Notatnika Teatralnego", a także "Tygodnika Powszechnego" i trójmiejskiego dodatku "Gazety Wyborczej". Była od początku istnienia członkiem redakcji ogólnopolskiego portalu Teatralny.pl.

Pracowała jako adiunkt w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk na Uniwersytecie Gdańskim. Badawczo zajmowała się przede wszystkim najnowszymi strategiami dramaturgicznymi (tworzonymi także pod wpływem nowych mediów) i różnymi odmianami realizmu teatralnego. Jest autorką monografii "Gra o zbawienie. O dramatach Tadeusza Słobodzianka", kilkuset artykułów poświęconych teatrowi, redaktorką czterech tomów zbiorowych. Ostatnia jej książka poświęcona jest strategiom dokumentalnym we współczesnym teatrze.

Aktywnie promowała współczesny dramat i teatr - poprzez teksty krytyczne, wykłady, warsztaty, a także reżyserowanie czytań performatywnych i szkiców scenicznych. Podejmowała także rozmaite inicjatywy kuratorskie. W latach 2014 - 2017 była dyrektorem programowym Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie - autorskiego projektu, zrodzonego z potrzeby wskazywania i definiowania najważniejszych przemian, jakim podlega współczesny dramat i teatr.

RK, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/