Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nie siedziba WOT, nie Centrum Nauki. Teraz poligon dla służb mundurowych

Pomysłów na zagospodarowanie – straszącego już – więzienia przy Łódzkiej kilka było. Zabytowy budynek miał być siedzibą Wojsk Obrony Terytorialnej, centrum nauki i rozrywki, mówiono o hotelu i placówce kulturalnej. Odkąd w listopadzie 2015 roku zatrzaśnięto furtę zamku, ten niszczeje i jedynie pojawiają się kolejne niezrealizowane obietnice, jak go zagospodarować. Teraz narodziła się nowa – będzie nowoczesnym miejscem ćwiczeń służb mundurowych.

Taką koncepcją podzielił się z dziennikarzami nie kto inny jak poseł Piotr Kaleta. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości kolejny już raz widzi nieograniczone możliwości wykorzystania budynku. Teraz zabytek ma zostać przekształcony na poligon doświadczalny służb mundurowych. – Zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem obywateli – powiedział w poniedziałek, 1 kwietnia i dodał, że jedną z ćwiczących przy Łódzkiej grup mieliby być słuchacze Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która powstanie na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. - Ja chciałbym, by ten budynek nie był tylko budynkiem przeznaczonym dla służby więziennej, żeby wszystkie służby mundurowe, które zajmują się bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym mogły z niego skorzystać. Pomysł jest, ale potrzeba trochę czasu na doprecyzowanie.

Doprecyzowanie to bardzo dobre słowo jeśli chodzi o obietnice Piotra Kalety. Tych dotyczących więzienia trochę było, a biorąc pod uwagę, że nowa uczelnia z siedzibą w Szczypiornie ma być dumą służb mundurowych i konkurować w nowoczesności kształcenia z podobnymi sobie na świecie, to może się okazać, że w zabytkowym obiekcie będą się uczyć co najwyżej historii. Kilka lat temu zdecydowano przecież, że więzienie nie może być czynną placówką penitencjarną.

Przypomnijmy, że zakład karny miał przejść kapitalny remont i stać się nowoczesną jednostką. Z planów zrezygnowano argumentując, że zabytkowy budynek jest zbyt stary i zniszczony, by spełnić wymogi prawne i oczekiwania tak funkcjonariuszy jak i osadzonych. Więźniów wywieziono, pracowników oddelegowano, a furty obiektu zamknięto na cztery spusty. Stare zamczysko opustoszało, a mieszkańcy zaczęli dopytywać, co dalej? – Budynek będzie siedzibą WOTów – pospieszył w 2017 roku z odpowiedzią Piotr Kaleta. Poseł PiS przywiózł wtedy do Kalisza nie tylko Jarosława Rusieckiego i Michała Jacha, przewodniczących senackiej i sejmowej Komisji Obrony Narodowej, ale samego Antoniego Macierewicza, ówczesnego ministra obrony narodowej. Później zapewniał, że dawna siedziba więzienia będzie wykorzystywana przez powstającą formację. - W Kaliszu nie będzie kompanii tylko będzie batalion. I to nie w 2020, a już w przyszłym roku – mówił w grudniu 2017 r.

Jak wiadomo WOT-ów nikt, poza Piotrem Kaletą w naszym mieście zlokalizować nie chciał. W ubiegłym roku nową koncepcją wykorzystania popadającego w ruinę budynku, który jak kukułcze jajo rząd podrzucił samorządowi, wymyślił Sylwiusz Jakubowski, wójt Żelazkowa, któremu wtórował ówczesny prezydent miasta Grzegorz Sapiński. Według ich założenia miało tam powstać Centrum Nauki Calisia. - Można sobie wyobrazić, że z tego dziedzińca, który jest w więzieniu można zrobić planetarium. Oczywiście adaptację pomieszczeń w środku można tak zrobić, aby pokazywać dzieciom i młodzieży doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii – snuł plany pierwszy z panów.

Jednego z pomysłodawców już nie ma na urzędzie, a drugi ma teraz inne problemy, niż budowanie planetarium. Pozostał kłopotliwy prezent, z którym rząd Prawa i Sprawiedliwości nie miał co zrobić, więc podrzucił miastu. A teraz podrzuca kolejne, chyba sprzeczne ze sobą pomysły.

AW, zdjęcia arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/