Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Anastazja, Bazyli

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

„Moje włosy dają siłę”. Uczennice Ekonomika dla chorych po chemioterapii

Samsonowi włosy dawały siłę. Włosy uczestniczek tego projekty mają dać siłę chorym. Kilkanaście uczennic kaliskiego Ekonomika zapuszcza włosy, które po obcięciu będą wykorzystane na peruki dla osób po chemioterapii. Razem z nimi włosy zapuszcza nauczycielka z tej szkoły, która wymyśliła akcję, a nawet znalazła fryzjera, który będzie dbać o włosy w trakcie ich zapuszczania. Tak by w przyszłości jak najlepiej służyły wracającym do zdrowia pacjentom onkologicznym. Przy okazji planują sporo akcji profilaktycznych, tak by przekonać swoje koleżanki do profilaktyki.

Najlepsze pomysły przychodzą niespodziewanie. Wystarczy impuls. Tak było w tym przypadku. Pomysłodawczyni zapuszczania włosów właśnie siedziała na fotelu u fryzjera. Czekając na efekt  wymyśliła, że wizyty w gabinecie mogą nie tylko polepszać samopoczucie i wygląd jej, ale też innych osób. - Wymyśliłam sobie, że mogę zapuścić włosy i przekazać je na peruki dla osób po nowotworze. Mnie to nic nie kosztuje, a jakie to piękne. Prawda? – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu i prowadząca w tej szkole Koło Wolontariatu. - Pomyślałam później, że może uda mi się zachęcić moje uczennice.

Chętne znalazły się bardzo szybko. W sumie 17 uczennic oraz dwie córki Izabelli Galuby-Bryi. Projekt potrwa kilkanaście miesięcy. W tym czasie o włosy nastolatki będą dbały dzięki specjalistycznym kosmetykom otrzymanym od firm, które wsparły projekt oraz przy wsparciu wskazówek i rad fryzjera. Ten w odpowiednim momencie chwyci za nożyczki i je obetnie. Zdrowe, lśniące i długie będą doskonałym materiałem do tworzenia peruk dla osób po chemioterapii, w trakcie której wypadają włosy. – Chcę pokazać, że w kobiecości tkwi siła, a razem możemy zrobić wiele dobrego – dodaje inicjatorka zapuszczania włosów. W planach ma wiele działań profilaktycznych - spotkanie z kaliskimi Amazonkami czy projekcję poświęconego pokonywaniu przeszkód nowotworowych filmu z wyprawy rowerowej „Rolling2Zwrotnik”, przygotowanego przez fundację Rak’n’roll.  

Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą planują też wizytę w siedzibie fundacji Rak’n’roll w Warszawie. W przypadku kolejnych obostrzeń, odbędzie się spotkanie online, na którym opowiedzą o idei „Daj Włos!”. Sama fundacja włączyła się w akcję i też chce pomagać w propagowaniu zasad profilaktyki wśród koleżanek dziewczyn zapuszczających włosy dla chorych. Równocześnie będzie propagować wszystkie etapy kaliskiego przedsięwzięcia.  

Już powstał film, w którym uczestniczki projektu pokazały swoje włosy na początku ich zapuszczania na rzecz chorych. Minimalna długość pasma na perukę to 25 centymetrów. Zbiórkę włosów od wielu lat prowadzi fundacja Rak&Roll, która po stworzeniu z nich peruk przekazuje je pacjentom w trakcie chemioterapii.

W marcu uczestniczki akcji „Moje włosy dają siłę” będą miały pierwsze szkolenia na temat pielęgnacji włosów i wizyty u fryzjera. Projekt już zyskał wsparcie fryzjerów i firm kosmetycznych. Partnerzy:

- Designer sp. z o.o. Artykuły Fryzjerskie, która przekazała specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji włosów w domu

- mistrz nożyczek, fryzjer i stylista fryzur Dariusz Markiewicz, salon urody DARIO,

- Aurelia Wieczorek – managing market mentor i udziałowiec firmy MONAT,

- TRENDY Hair Fashion Kalisz,

Cel jest wspaniały!

AW, Izabella Galuba-Bryja

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/