Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Mieszkanie kupić teraz czy poczekać? Wiemy jakie ceny czekają nas w przyszłym roku

Szalejąca drożyzna nie ominęła rynku nieruchomości. Rosną ceny własnego „m” na rynku wtórnym i pierwotnym, co zaskakuje specjalistów rośnie również popyt, a deweloperzy mają ręce pełne roboty. Dlaczego ceny za metr mieszkania wciąż szybują? I czy warto kupić mieszkanie teraz czy poczekać na potencjalne spadki cen? O tym rozmawiamy ze specjalistą od nieruchomości z firmy deweloperskiej MTM Consulting.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych  dostrzegalny jest niemal w każdym aspekcie życia i w każdej branży. Codzienne zakupy, bieżące rachunki, korzystanie z usług dotyczących zdrowia, urody, gastronomii, handlu, transportu, hotelarstwa, sportu czy kultury pokazują, jak zmieniły się ceny na przestrzeni ostatniego roku.
 

Inflacja najwyższa od przełomu milenium!

GUS podał dane dotyczące inflacji w sierpniu 2021 r – ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku  ubiegłym wzrosły o 5,5%. To najwyższy poziom inflacji od 20 lat!

Podobną sytuację piorunującego wzrostu cen śledzimy na rynku nieruchomości. Aktualne ceny mieszkań w Polsce są o ponad 10% wyższe niż przed rokiem.  Wielu konsumentów liczyło, iż pandemia  która w Polsce rozpoczęła się ponad 1,5 roku temu spowoduje spadek cen towarów i usług, w tym również cen mieszkań.

Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Jakie są prognozy na 2022 Czy podaż mieszkań nadąży za popytem? Te i wiele innych pytań niepokoi mieszkańców Kalisza.

O tym rozmawiamy z Joanną Fortas, specjalistką wiodącego kaliskiego dewelopera MTM Consulting, firmy o ugruntowanej pozycji, mającej w swym dorobku liczne inwestycje zarówno w Kaliszu, Ostrowie Wlkp, Krotoszynie, Turku jak i na Polskim Wybrzeżu (Rewal, Mrzeżyno, Pogorzelica).

Redakcja: Pani Joanno, zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania klientów z branży deweloperskiej, Państwo też pewnie się spotykają z tymi zagadnieniami w swoich biurach sprzedaży. Zaczynajmy… na początek dlaczego ceny mieszkań tak wzrosły?

Joanna Forta, MTM Consulting: Na początek wyjaśnię okoliczności wzrostu cen, co tak naprawdę na to wpływa.  Należy pamiętać, że rynek nieruchomości połączony jest silnie z rynkiem pracy, sektorem finansowym (kredyty hipoteczne, stopy procentowe, inflacja), rynkiem  najmu, branżą budowlaną (ceny materiałów budowlanych) i polityką mieszkaniową rządu.  

Analizę sytuacji należy rozpocząć od popytu na nieruchomości, który w 2021 r osiągnął rekordowy poziom! Krótko mówiąc, chętnych na zakup mieszkań jest więcej niż lokali dostępnych do sprzedaży.  Zbyt małej podaży mieszkań nie da się uzupełnić w krótkim czasie. Pamiętajmy, że  szacunkowy czas realizacji 4-6 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego to ok 18 miesięcy.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest rekordowy napływ gotówki do sektora mieszkaniowego. Lokaty bankowe są niemal nieoprocentowane, a osoby posiadające odpowiednie zasoby finansowe i oszczędności, decydują się na zakup mieszkania jako formy inwestycji zamiast liczyć na znikome odsetki z lokat. GUS podaje, iż niemal 70% mieszkań jest kupowanych za gotówkę w tym niemal 40% transakcji ma charakter inwestycyjny. Statystyka ta potwierdza się w transakcjach sprzedaży zawartych w 2021 r. przez MTM Consulting z nabywcami lokali mieszkalnych.

Ponadto aktualnie kredyty są najtańsze w historii!  Współpracujący z deweloperem MTM Consulting doradcy bankowi podkreślają, że obecnie, w skali całego kraju wpływa ponad 2 tysięcy wniosków kredytowych dziennie! Jet to zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym.

Kluczowe znaczenie mają rosnące koszty prowadzenia inwestycji wynikające  z drastycznego skoku cen materiałów budowlanych. Drożeją paliwa, energia, surowce, transport co ma bezpośrednie przełożenie na ceny materiałów budowlanych . We wrześniu 2021 r. w stosunku do września ubiegłego roku ceny wzrosły średnio 22% we wszystkich grupach materiałów budowlanych – mówi pracownik MTM MB, Hurtowni Materiałów Budowlanych. Największą dynamikę wzrostu cen (o ponad 100%  w skali roku) można zaobserwować na materiałach ściennych oraz płycie OSB. Odczuwalnie wzrosły też ceny suchej zabudowy, izolacji termicznej, instalacji, ogrzewania, elektryki czy oświetlenia

Ceny styropianu , drewna i wyrobów drewnianych skoczyły o ponad 80%. Cena stali wzrosła o ponad 120%. Ale rosnące ceny to niejedyny problem na rynku materiałów budowlanych. Czas oczekiwania na najbardziej potrzebne i pożądane materiały jak chociażby stal czy kruszywo jest czterokrotnie dłuższy niż w roku ubiegłym. Firmy robią zapasy, wykupując materiały drożejące najbardziej.

Ścisła współpraca  dewelopera z hurtownią materiałów budowlanych MTM MB  z siedzibą w Kaliszu przy ul Wojska Polskiego 13 pozwala Deweloperowi racjonalizować zakupy, gromadzić materiały najbardziej pożądane minimalizując czas oczekiwania i ułatwiając ich dostępność  oraz utrzymywać racjonalne ceny na szalejącym rynku materiałów budowlanych.

Pracownicy Działu Sprzedaży MTM Consulting z lekkim uśmiechem twierdzą, że z olbrzymią ochotą deweloper budowałby więcej i sprzedawał więcej mieszkań, niestety wielką przeszkodę stanowią procedury administracyjne, mała dostępność ciekawych gruntów oraz malejąca liczba pracowników budowlanych na rynku pracy.  

Na cenę mieszkań dodatkowo wpływają bardziej restrykcyjne standardy techniczne dla budynków (WT2021), a zapowiadana na lipiec 2022 roku nowelizacja ustawy deweloperskiej dodatkowo wpłynie na kolejne wzrosty cen.

 Redakcja: Czyli w przyszłym roku będzie jeszcze drożej?

JF, MTM Consulting: Ceny mieszkań w Polsce nie są na etapie hamowania. Koniec roku 2021 i 2022 przyniosą kolejne skoki cenowe, które są odzwierciedleniem realiów w wielu sektorach handlu i usług oraz podjętych działań rządowych.   Aktualna średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym w Kaliszu wynosi  +/-6 200 zł/m2 . Dział sprzedaży MTM Consulting, obserwując koszty poniesione na realizacje swoich inwestycji przewiduje, iż w roku 2022 r ceny osiągną poziom 7 000 zł/m2 a może wyżej.   Rosnący popyt na nowe mieszkania sprawia, iż mobilizujemy wszystkie siły, by w terminie zakończyć wszystkie nasze inwestycje i przystąpić do kolejnych. 

Redakcja: MTM Consulting zapełnia ten popyt na rynku kaliskim i nie tylko. Kończycie kolejne budowy. Jaki jest ich stan zaawansowania? Kiedy wprowadzą się tam mieszkańcy?

JF, MTM Consulting:  Aktualnie kończymy V i VI etap budowy na Wzgórzach Kalisza. Blok VII jest w trakcie budowy a VIII w fazie intensywnych przygotowań do rozpoczęcia budowy. Na ul Poznańskiej blok I na etapie wstawiania okien i rozprowadzania instalacji wewnątrz budynku. Rozpoczęliśmy też budowę II etapu tej inwestycji.   Podmiejska Nova czyli budowa dwóch dziewięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych z dwukondygnacyjną halą garażową jest na etapie zakończenia prac związanych z budową hali.   W Ostrowie Wlkp. w realizacji jest budowa bloków przy ul Majorka oraz przy ul Krakowskiej. Trwa też realizacji inwestycji przy ul Zębcowskiej.   W Krotoszynie na odbiór czeka budynek nr 10 a kolejne cztery są w trakcie realizacji.

Z wielkim sukcesem zakończyła się realizacja inwestycji w Turku – Nowy Turek, czyli  5 kameralnych budynków mieszkalnych. W przygotowaniu jest kolejna  inwestycja w doskonałej lokalizacji.

Nie sposób pominąć nadmorskich inwestycji realizowanych przez MTM Consulting. Łączenie 880 apartamentów w czterech nadmorskich Resortach: Apartamenty Klifowa w Rewalu, Hevenia Rewal, Hevenia Mrzeżyno, Hevenia Pogorzelica.

Deweloper szykuje również niezmiernie ciekawą inwestycję w przepięknych i tajemniczych Karkonoszach! Górski Apartamentowiec zaoferuje ok 200 apartamentów z widokiem na majestatyczne góry.  Nie ulega wątpliwości iż cena  i lokalizacja to dwa główne czynniki warunkujące wybór inwestycji i dewelopera. Warto jednak zwrócić też uwagę, w jaki sposób deweloper gwarantuje bezpieczeństwo swoim klientom.

Redakcja: Dziękuję Pani za rozmowę!

MTM Consulting, jako jedyny deweloper w Kaliszu i jeden z nielicznych w kraju, realizuje swoje inwestycje w oparciu o rachunki powiernicze zamknięte. Oznacza to, iż pieniądze klientów nie uczestniczą w realizacji inwestycji a są zdeponowana na indywidulanych subkontach. Subkonta te są zamykane, a środki przekazane deweloperowi wyłącznie w przypadku zakończenia inwestycji i oddania budynku do użytkowania. Jest to najbezpieczniejsza z przewidzianych prawem forma realizacji inwestycji deweloperskich, gwarantująca klientom całkowity zwrot środków w przypadku przeszkód w zakończeniu inwestycji.

Deweloper gwarantuje również całkowity zwrot wpłaconych środków (opłat rezerwacyjnych) w przypadku odstąpienia od umowy rezerwacyjnej. Bez względu na powód rezygnacji z realizacji umowy (brak zdolności kredytowej, sytuacja życiowa, przejście na inną inwestycję i inne), klienci MTM Consulting otrzymują całkowity zwrot wpłaconych deweloperowi środków. Opłaty rezerwacyjne są ustalane na poziomie nie przekraczającym 10 %  - ten pułap z jednej strony nie jest zbyt dotkliwy dla budżetu domowego a z drugiej pozwala na sprawniejsze wdrożenie procedur kredytowych. To, co jest równie ważne w dobie szalonego wzrostu cen na rynku mieszkań, to fakt gwarancji ceny 1 m2 po podpisaniu umowy rezerwacyjnej.

Deweloper deklaruje, iż cena obowiązująca w chwili zawarcia umowy będzie wiążąca aż do podpisania aktu notarialnego, bez względu na sytuację rynkową. Co więcej, decydując się na zakup mieszkania budowanego przez MTM Consulting, klienci płacą za lokal dopiero po wybudowaniu budynku i oddaniu go do użytkowania. Nie jest to zatem inwestycja „w ciemno”. Klienci mają możliwość śledzić każdy etap budowy a za lokal płacą dopiero wówczas, gdy inwestycja w świetle prawa jest zakończona (pozwolenie na użytkowanie)

Mając na względzie wszystkie te aspekty, biorąc również pod uwagę olbrzymie doświadczenie dewelopera i jego zaangażowanie w każdy etap realizacji inwestycji, dbałość o każdy szczegół, wnikliwe kosztorysy każdej realizowanej inwestycji, przekładające się na racjonalne ceny mieszkań, adekwatne do sytuacji rynkowej warto swoje marzenie o własnym M realizować z MTM Consulting Deweloper.

https://www.mtmconsulting.pl/

artykuł sponsorowany

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/