Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Męskie genitalia w dziobie Orła Białego. Wandale zniszczyli patriotyczne murale

To zwykła głupota czy prowokacja? Nieznani sprawcy zdewastowali w Kaliszu trzy patriotyczne murale. Na każdym z nich orzeł został znieważony poprzez domalowanie męskich genitaliów. Czy ten akt wandalizmu to efekt zabawy niedojrzałych nastolatków czy może zaplanowana akcja wymierzona w Stowarzyszenie Kaliskich Patriotów? Za tą drugą opcją przemawia fakt, że chuligani zniszczyli w tym samym czasie trzy uliczne obrazy, a na jednym z murali pojawił się symbol światopoglądu gender.

Zniszczenia dotyczą trzech murali. Dwa znajdują się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczypiornie, a jeden przy Trasie Bursztynowej. Wszystkie zostały stworzone przez Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci. Uliczne obrazy w Szczypiornie upamiętniają Powstanie Wielkopolskie i Legiony Polskie. Trzeci zawiera napis "Kaliscy Patrioci" i symbol narodowy - orła w koronie.

Teraz murale zostały  "wzbogacone" o obraźliwe elementy. Zauważono je w  miniony piątek. Wandale swoją akcję musieli przeprowadzić zatem w nocy z czwartku na piątek. - Zniszczenia powstały w przeddzień święta Wojska Polskiego. Jest to marna, dziecinna i tchórzliwa prowokacja. Jeden ze znaków na muralu wskazuje, że wandalami musiały być osoby powiązane ze środowiskami gender - mówi nam Tomasz Chajduk, prezes Stowarzyszenia "Szczypiorniak".

 Znak związany z gender, czyli ujmując bardzo ogólnie, światopoglądem głoszącym, że pewne zachowania, emocje czy obowiązki są nam narzucane ze względu na płeć, jednoznacznie świadczy, że ktoś kto go domalował, wywodzi się ze środowisk lewicowych.

Z penisem w dziobie i symbolem gender na piersi - tak orła w złotej koronie na muralu Kaliskich Patriotów przy Trasie Bursztynowej potraktowali nieznani sprawcy.

Zgodnie z prawem symbole narodowe podlegają specjalnej ochronie. Naruszenie zasady poszanowania państwowych symboli reguluje Kodeks karny - art. 137: „§ 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z kolei Konstytucja Rzeczypospolitej Polski mówi, że otaczanie symboli RP czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Zniszczenie murali nie zostało jeszcze zgłoszone na policję. Tomasz Chajduk ze Stowarzyszenia "Szczypiorniak" zamierza wraz z Kaliskimi Patriotami złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Obraźliwe elementy z murali mają zniknąć w przyszłym tygodniu.


A. Gierz, fot. Fanatyczna Wielkopolska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/