Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Malując nowe, dbajmy o już istniejące. Radna apeluje o renowację budynku ze sgraffito Władysława Kościelniaka

Malunków na murach przybywa – oczywiście mowa o tych artystycznych, które mają zdobić miasto, ale tworząc nowe, trzeba zadbać o te, które od lat wtopione są w krajobraz Kalisza. Najbardziej charakterystycznym jest sgraffito witające wjeżdżających do grodu nad Prosną od strony ul. Warszawskiej. Malowidło Władysława Kościelniaka nagryzł już ząb czasu, dlatego o jego odnowienie apeluje radna Karolina Sodowska.

O malowidle pisaliśmy kilka dni temu, przy okazji muralu Flory autorstwa Michała Mąki, który powstał na budynku przy al. Wojska Polskiego. Nowy już zdobi miasto, a ten autorstwa Władysława Kościelniaka, jednego z najbardziej znanych kaliskich artystów i regionalistów, wymaga odnowienia i konserwacji, mówiła na październikowej sesji Karolina Sadowska. - Osoby zwiedzające Kalisz, czy też tylko przejeżdżające przez kaliska ulicę Stawiszyńską, z pewnością zwrócą uwagę na niezwykle ciekawą elewację jednego z budynków mieszczących się przy tejże ulicy. Niestety cała elewacja wraz z m.in. mapą historyczną miasta, czy napisami: "Wita Was Ziemia Kaliska" oraz "KALISZ - MIASTO ZE WSZYSTKICH W POLSCE NAJSTARSZE" ulegają z roku na rok postępującemu niszczeniu – mówiła radna Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz". - Budynek, jako charakterystyczny punkt naszego miasta, powinien w mojej ocenie wciąż stanowić jego wizytówkę.

Malunek powstał w połowie lat 70. Został wykonany techniką drapania – stąd nazwa sgraffito, polegającą na nakładaniu kolejnych warstw różnych kolorów tynku i zdrapywaniu jeszcze niezastygłych. Odsłanianie wcześniejszych warstw daje kilkukolorowy wzór. Podobną techniką wykonano malowidło na ścianie bramy jednej z kamienic przy al. Wolności. Kiedyś było to wejście do kaliskiej siedziby UAM. Teraz najcześciej można je oglądać przez zamknięte kraty, a z pewnością nie tylko wymaga odnowienia, ale przede wszystkim jest cenną pamiatką po honorowym obywatelu miasta. 

W tym roku w Kaliszu, oprócz muralu Flory, na budynku przy Górnośląskiej namalowano kwartet jazzowy, który nawiązuje do muzycznych tradycji naszego miasta.

AW, zdjęcie autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/