Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

1 listopada kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy. Wolontariuszy spotkacie przy dwóch nekropoliach

1 listopada Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, po raz dwudziesty pierwszy organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nekropolii kaliskich. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia kwesta będzie odbywać się nie tylko na cmentarzu komunalnym, ale także na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim przy Rogatce.

Od ponad dwudziestu lat dzięki środkom finansowym, uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono wiele prac konserwatorskich i remontowych na trzech zabytkowych cmentarzach wyznaniowych przy Rogatce. Do tej pory zebrano łącznie 161 768,97zł. Naprawiono między innymi: grobowiec kaliskich rodzin na cmentarzu prawosławnym - Katasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich, nagrobek Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana, nagrobek Adama Chodyńskiego na cmentarzu rzymskokatolickim, czy tablicę Leona Nieszkowskiego.

Miasto od lat wspiera organizację kwesty i również w tym roku będziemy chcieli przyłączyć się do tej akcji. Wraz z prezydentem Krystianem Kinastowskim oraz wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym będziemy uczestniczyli w kwestowaniu i zachęcam do tego również naczelników kultury, jednostek i organizacje, by także z nami zbierali pieniądze na ten szczytny cel. Bardzo proszę wszystkich mieszkańców o pomoc w kweście - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Celem tegorocznej kwesty jest zebranie pieniędzy na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich dwóch obiektów. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim konserwacji będą poddane dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin. Na cmentarzu rzymskokatolickim, tzw. Miejskim są planowane prace przy zapadniętym grobie Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku.

Jej pogrzeb przerodził się w manifestację antyrządową. Na piaskowcowej płycie nagrobnej umieszczony został napis: "Pamięć o Tobie będzie zawsze z nami - rodacy". Nagrobek jest zapadnięty i na wpół zakopany w ziemii, dlatego wymaga odkopania i przeprowadzenia prac konserwatorskich - mówiła Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta Kalisza.

Kwesta na cmentarzu komunalnym będzie odbywać się w godzinach 8:00 - 16:00, a na cmentarzu rzymskokatolickim przy Rogate w godzinach 8:00 - 14:00 oraz 15:00 - 18:00. Istnieje również możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2021”).

Dziękuję wszystkim, którzy od lat angażują się w tą inicjatywę. To szczególnie dla nas ważne, że są osoby, które w wolny dzień od pracy chętnie pomagają jako wolontariusze - powiedział Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Kaliszu.

Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator. Wejście do biura kwesty przy cmentarzu miejskim znajduje się od ul. Dąbrowskiego. Jak co roku kwestarzy wspierać będzie Straż Miejska w Kaliszu.

kalisz.pl, fot. KPM

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/