Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu prezentuje unikatowe, stare druki ze swoich zbiorów specjalnych ZDJĘCIA

W Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu na własne oczy można zobaczyć unikatowe stare druki, między innymi bezcenną „Biblię Gdańską” z 1632 roku i wiele innych.

Biblioteka prezentuje wystawę „Stare druki ze zbiorów specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu”. Jej mottem przewodnim jest myśl Witolda Gomulickiego „Po starą księgę sięgam ze wzruszeniem… to nakryty kamieniem ojców proch”. Instytucja pragnie w ten sposób przybliżyć czytelnikom swoje zbiory specjalne, które od lat nie opuszczały magazynu Działu Zbiorów Specjalnych. Na co dzień mają do niego wstęp tylko wtajemniczeni ˗ pracownicy, konserwatorzy czy badacze. Wśród eksponatów znajdują się pozycje wyjątkowej wartości. Mogą one stanowić istotną pomoc dla badaczy historii, regionalistów i nauczycieli, zajmujących się edukacją historyczną na różnych poziomach nauczania.

Organizatorzy rozmieścili tomy w sposób przypadkowy, bez grupowania tematycznego, bez tłumaczeń łacińskich tytułów. Pominęli chronologię wydań. Zwiedzający mogą zatem zbudować swoje własne doświadczenia, poznać prezentowane obiekty na własnych warunkach. Na ściankach wystawowych znajdują się plakaty pozwalające zajrzeć do eksponowanych ksiąg. Na pokazanych tomach jest widoczny upływ czasu, są plamy, podkreślenia, dopiski, różnego rodzaju znaki proweniencyjne, nanoszone przez kolejnych właścicieli. Sfatygowane okładki, strony noszą ślady zagięć.

Niewielki ilościowo zasób starych druków jest gromadzony w Książnicy od 1978 roku. Ostatni zakup miał miejsce w 2016 roku. Wśród ponad 40 tomów wydań polskich i europejskich przeważają przede wszystkim calisiana. Większość ksiąg zachowanych w zbiorach Książnicy było tłoczonych w kaliskiej drukarni jezuickiej. Uzupełniają one dość skromne zbiory tego typu literatury, gromadzone w miejscowych bibliotekach, są datowane od XVII po XVIII wiek. Tematycznie przeważa literatura religijna (zwłaszcza kazania, chętnie drukowane przez kaliskich jezuitów), w zbiorze jest także m.in. podręcznik, stanowiący najstarszy w zasobach Książnicy przykład literatury tego typu, czy też niemiecki kalendarz genealogiczny.

Zachowanie eksponatów dla potomnych to główne zadanie bibliotekarzy. Na wystawie są prezentowane również efekty prac konserwatorskich, którym poddano „Biblię Gdańską” z 1632 roku. Ten stary druk jest najstarszym w kolekcji, a jego konserwacja trwała ponad cztery miesiące w pracowni konserwatorskiej. Kuratorem wystawy jest dr Bogumiła Celer.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. od 9 do 19. Zgłoszenia na oprowadzanie kuratorskie są przyjmowane pod nr tel. (62) 506 59 73. Wystawa będzie prezentowana w budynku biblioteki do 31 maja 2021 roku.

MIK za: Książnica Pedagogiczna w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/