Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Koniec ery hipermarketów? Tak zmienia się handel i zwyczaje klientów

Po zapowiedziach zamknięcia kolejnego hipermarketu Tesco przyglądamy się branży handlowej w naszym mieście. Od lat Kalisz przez wielu uważany był za miasto marketów. Dzisiaj okazuje się, że dla klienta, który chce wybrać się na zakupy do wielkiego hipermarketu dużego wyboru nie ma. Są dyskonty, mniejsze markety, ale era wielkich hipermarketów właśnie się kończy. Nie tylko u nas.

Pamiętacie HIT przy al. Wojska Polskiego? To był pierwszy hipermarket w Kaliszu. Otwarty został w 1998 roku. Wielkopowierzchniowy sklep mimo, że cieszył się zainteresowaniem klientów szybko musiał ustąpić miejsca innemu handlowemu gigantowi. Sieć kupiło brytyjskie Tesco.

W Kaliszu mieliśmy dwa hipermarkety i dwa markety tej marki. W szczycie swojej potęgi Tesco było otwarte dla klientów całą dobę. Dziś od ponad roku największy z tych sklepów przy al. Wojska Polskiego jest zamknięty, kolejny przy ul. Majkowskiej za kilka tygodni przestanie działać. Tesco przy ul. Legionów zamienił się w market Action, na rynku zostaje na razie tylko niewielki market Tesco na Dobrzecu.

W 2020 roku w niejasnych okolicznościach z mapy kaliskich marketów znikną też hipermarket E.Leclerc w Galerii Amber.

Miasto dyskontów

Dzisiaj największym i chyba jedynym hipermarketem w naszym mieście jest Carrefour w Galerii Kalisz przy ul. Poznańskiej. Po za nim mamy do wyboru Kaufland, kilka Lidlów, Biedronek, Społem, Polo Marketów i Dino. Jednak nie dorównują one ani wielkością, ani asortymentem wielkim hipermarketom. Są dyskontami, a co najwyżej marketami.

Zmienia się struktura handlu, bo zmieniają się upodobania klientów, a i epidemia koronawirusa zrobiła swoje.  Jak wynika z badań firmy NielsenIQ w 2020 roku w Polsce liczba hipermarketów spadła o 17 lokalizacji, do 325. A trend spadkowy widać już od lat.

- Polacy mogą kupować bliżej domu w sklepach convenience, dyskontach i innych formatach. Chętnych na długie, duże zakupy w hipermarketach będzie ubywało – mówi dla Rzeczpospolitej Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry.

Zakupy blisko domu

Gdy spada liczba hipermarketów, niemal lawinowo rośnie liczba dyskontów. W 2020 roku przybyło ich 200 w całym kraju, a tego typu sklepy kontrolują już ponad 30 procent polskiego rynku.

Zdaniem specjalistów z NielsenIQ dyskonty odpowiadają najlepiej na potrzebę zakupów blisko domu i w mniejszych skupiskach ludzi. To jest szczególnie ważne w dobie epidemii koronawirusa. Na zmianę przyzwyczajeń konsumentów doskonale odpowiada m.in. jedna z najmłodszych sieci dyskontów Dino. Stąd ogromny sukces finansowy tej marki z Krotoszyna.

MS, fot. archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/