Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kaliska Rada Kobiet oczekuje od Miasta wsparcia programu in vitro. Co jeszcze ma w planach?

Utworzona przez prezydenta Rada Kobiet w pełni chce działać na rzecz miasta, a przede wszystkim pań. We wtorek, 3 sierpnia odbyła się pierwsza konferencja prasowa, w trakcie której działaczki przedstawiły swoje cele na najbliższą przyszłość. Wśród nich jest m.in. wsparcie ze strony Miasta dla niepłodnych par.

Rada Kobiet została powołana w kwietniu br. zarządzeniem Prezydenta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego. Ma ona pomagać prezydentowi, opiniować działania samorządu oraz wychodzić z własnymi inicjatywami. W organizacji działa 11 kobiet o różnych poglądach. Swoją prace wykonują społecznie. Nie ukrywają natomiast, że na niektóre swoje działania będą potrzebowały wsparcia sponsorów.

Przede wszystkim jesteśmy organem doradczym. Organem, który w sprawach społecznych, gospodarczych, w sprawach kobiet, profilaktyki zdrowotnej ma prezydentowi doradzać i pokazywać tę stronę z punktu widzenia kobiet – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej Kamila Majewska, przewodnicząca Rady Kobiet.

Omówiono także, co do tej pory udało się zrobić i przedstawiono zadania, którymi Rada zamierza się zająć. Jako pierwszy został poruszony temat in vitro. Działaczki odczytały pismo, które wystosowały do prezydenta w tej sprawie, by Miasto zwiększyło dostępność do leczenia niepłodności oraz dofinansowało zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego dla niepłodnych par. W związku z tym kobiety chciałyby, aby prezydent powołał zespół, który opracuje założenia projektu i będzie monitorował jego realizację. Stanowisko kobiet wynika z obserwacji niżu demograficznego, starzenia się społeczeństwa oraz zakończenia rządowego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Następnie przedstawiono cele, na których Radzie Kobiet najbardziej zależy. Wśród nich znalazły się działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn, promocja profilaktyki zdrowotnej wśród kobiet, działania na rzecz ochrony środowiska, a także stworzenie przestrzeni publicznej bardziej przyjaznej dla kobiet.

To są główne cele, które będą nam przyświecać, ale wiadomo, że czas przynosi różne sytuacje i będziemy starały się na nie wszystkie reagować – zapewniała podczas konferencji Kamila Majewska

Marta Graf, rzeczniczka Rady Kobiet przedstawiła program, nad którym obecnie pracują. Dotyczy on problemu ubóstwa menstruacyjnego wśród dziewcząt i kobiet. Rada chciałyby, aby w mieście powstał punkt pomocy okresowej. Byłaby to mała skrzynka, z której za darmo można będzie pobierać środki higieniczne. W pierwszej kolejności skrzynki miałyby być ustawione w szkołach, docelowo jednak w każdym miejscu publicznym. Kobiety zainteresowały się tym zagadnieniem, ponieważ w Polsce ubóstwo menstruacyjne dotyczy około 39% społeczeństwa, czyli aż 500 000 tysięcy kobiet.

Ja myślę, że nie jest to liczba, nad którą można byłoby się nie pochylić. Sposób postrzegania tego tematu powinien być inny, bo tak naprawdę jest to temat dotyczący nas wszystkich: i kobiet, i mężczyzn – powiedziała Marta Graf

Rada Kobiet została powołana na 2 lata. Na stronie Urzędu Miasta można odnaleźć więcej informacji o członkiniach i ich stanowiskach. Wkrótce również pojawią się na Facebooku, gdzie będą relacjonowały swoje działania na rzecz miasta, jego mieszkanek ,a także popularyzowały wiedzę na temat zasłużonych kaliszanek.

JF, fot. JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/