Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kaliska PWSZ z prawem doktoryzowania w kolejnej dyscyplinie. Bliżej Akademii Kaliskiej?

Prawo nadawania stopnia doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Starania o te możliwość trwały od września. Wcześniej uczelnia otrzymała takie prawo w dziedzinie nauk medycznych w dyscyplinie nauk o zdrowiu. Rektor zapewnia, że ponownie otwiera się przed uczelnią możliwość przekształcenia w Akademię Kaliską.

Przypomnijmy, że o przekształceniu PWSZ w Akademię Kaliską mówi się już od ponad dekady. W ubiegłym roku było do tego blisko, bo z inicjatywy miejscowych posłów specjalną uchwałą chciano nadać kaliskiej uczelni to miano. Nie udało się. Kadencja Sejmu skończyła się zanim przyjęto uchwałę. Teraz PWSZ może w normalnym trybie ubiegać się o tytuł Akademii, bo jednym z warunków do spełnienia jest właśnie prawo do doktoryzowania się na dwóch kierunkach studiów. 

Ale droga do prawa nadawania stopnia doktora nauk w kolejnej dziedzinie była trudna. We wrześniu ub. roku Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów odmówiła Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu tego prawa, właśnie w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Miesiąc później rektor kaliskiej uczelni, prof. Andrzej Wojtyła odwołał się od tej decyzji i wnioskował o ponowne rozpatrzenie. – Jednym z argumentów, podnoszonych przez Komisję, był brak opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie  kształcenia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne – mówi prof. Wojtyła. - Składając wniosek nie dysponowaliśmy Uchwałą Polskiej Komisji Akredytacyjnej lecz jedynie raportem z wizytacji tejże Komisji i uznaliśmy iż proponowana ocena przez Komisję będzie brana pod uwagę. Uzupełniliśmy więc tę dokumentację, a dodatkowo przesłaliśmy opinię prawną Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu z dnia 23 maja 2019 roku, która jednoznacznie wskazuje, że brak oceny parametrycznej nie stanowi przeszkody, by uczelnia posiadała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Wskazaliśmy również, że mamy potencjał naukowy i zasługujemy na takie uprawnienia. Jak widać nasze odwołanie było skuteczne i dzisiaj możemy wspólnie świętować kolejny ogromny sukces uczelni. Przy okazji, chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanych pracownikom i pogratulować im determinacji. Widać wyraźnie, że z taką kadrą naukową, dydaktyczną, kaliska PWSZ rozwija się i ma przed sobą świetlaną przyszłość. To otwiera nam drogę do tego, aby w niedługim czasie stać się akademią. - dodaje rektor PWSZ. 

Kaliska uczelnia jest jedyną w Polsce Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, która posiada prawo nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach. W maju ub. roku otrzymała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

AW, Jakub Banasiak, PWSZ Kalisz 

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/