Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Jednak tereny zielone. Miasto zmienia zdanie i wie, co będzie na Zagorzynku

Tydzień temu miasto nie miało planów związanych z terenem pocegielnianym na Zagorzynku a w tym, po doniesieniach w mediach, że być może parku powstanie tam teren usługowy, zmienia zdanie i informuje mieszkańców osiedla, że na przełomie lutego i marca zaczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu w miejsce rekreacji. Czyli zgodnie z projektami, które do ostatniego Budżetu Obywatelskiego złożyli mieszkańcy. Ci są zadowoleni, ale dodają, że nie ufają władzom Kalisza i ostatnie zamieszanie oraz ciągłe niedopowiedzenia sprawiają, że będą baczniej śledzić poczynania prezydenta i monitorować wywiązywanie się włodarza ze składanych obietnic.

Tydzień temu wielkie poruszenie. Miasto, mimo wyboru przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim projektów, które mają przekształcić jezioro „U Gron” w teren rekreacyjny, zapytało radnych czy widzą tam teren zielony, czy według starych planów teren usługowy, a konkretnie stację przeładunkową odpadów. Możliwość wyboru, którą otrzymali radni, zaniepokoiła wnioskodawców. Czy to formalność i uporządkowanie dokumentów, czy może nadzieja, że tereny jednak będą przynosić zyski? W mailu do naszej redakcji wiceprezydent Barbara Gmerek oświadczyła, że  „Władze Miasta nie mają planów dotyczących przedmiotowego terenu”

Wiceprezydent twierdziła też, że projekt  BO mówiący o terenach rekreacyjnych w tym miejscu, został źle oszacowany, będzie trudny do realizacji i, że studium zagospodarowania tego terenu od lat zakładało tam stworzenie strefy usług, a  stacje przeładunkowe (taka miała tam powstać) obecnie są zautomatyzowane i spełniają wszelkie normy ekologiczne, czyli gdyby taka został zbudowana, nie będzie przeszkadzać mieszkańcom. 

I nagle, w piątek, na stronie miasta pojawiła się informacja, że Zagorzynek będzie miał tereny rekreacyjno – zielone. Dzień wcześniej przedstawiciele Rady Osiedla spotkali się z wiceprezydent Barbarą Gmerek. – Dobiłem się do pani wiceprezydent bombardując ją telefonami – mówi Krzysztof Figiel, z Rady Osiedla Zagorzynek. – Od dnia obrad Komisji  Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej nie mieliśmy pewności, co dalej z naszymi projektami. W końcu udało się zorganizować spotkanie zarządu z przedstawicielką prezydenta i tak jakbyśmy byli w innym świecie. Poprzednio projekt nie spełniał warunków formalno – prawnych, tak teraz pani prezydent zamieniła się w anioła i mówi, że realizujemy projekty wskazane w Budżecie Obywatelskim. Usłyszeliśmy, że jest tyle projektów, że dopiero teraz przyszedł czas na nasz. I że pan prezydent jest naszym sojusznikiem. - mówi przedstawiciel Rady Osiedla.

Jak dodaje Krzysztof Figiel na spotkaniu były też dwie osoby zajmujące się projektami Budżetu Obywatelski, u których przewodniczący Rady Osiedla był dwa razy i od którego niczego się nie dowiedział. – Kiedy zapytałem panią prezydent jakie są dalsze plany, kiedy zacznie się coś dziać, to pani prezydent, pytając pracowników o dalsze kroki, odpowiedziała, że na przełomie lutego i marca, zostanie wyłoniony projektant. I później będą konsultacje z nami – mówi Figiel. – Słowa jedno, czyny drugie,  dlatego poprosiliśmy o protokół ze spotkania. Myślę, że szum, który zrobił się wokół tematu wystraszył władze miasta. - dodaje kaliszanin.

Temat wróci na najbliższym posiedzeniu Komisji. Będą na niej także przedstawiciele Rady Osiedla Zagorzynek, którzy chcą mieć pewność, że zapewnienia ze spotkania w gabinecie wiceprezydent,  to nie działanie, które ma uśpić ich czujność i pozwoli większości w Radzie Miejskiej odrzucić projekty z Budżetu Obywatelskiego i zostawić stary pomysł na zagospodarowanie terenu „U Gron”, który dla miasta jest zdecydowanie atrakcyjniejszy ze względu na pieniądze, jakie może dzięki temu uzyskać.

AW, zdjęcia arch.

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/