Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Jakość powietrza w Kaliszu – mierzy ją Europejska Agencja Środowiska. Kalisz na szarym końcu

Czerwony punkt na mapie kontynentu – Kalisz otwiera trzecią setkę w rankingu czystości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska. Nasze miasto, jako jedno z dwóch w Wielkopolsce i kilkudziesięciu Polsce, znalazło się w specjalnej przeglądarce, w której na bieżąco można sprawdzać ilość pyłu PM 2,5 w powietrzu. A ranking powstał na podstawie danych z dwóch ostatnich lat.

Obok Kalisza pomiary zbierane są także w Poznaniu. W Wielkopolsce to jedyne miasta, które znalazły się w przeglądarce utworzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Generalnie dane o ilości pyłu PM 2,5 w powietrzu zbierane są z ponad 400 stacji monitorujących. 

W przeglądarce nie ma wszystkich miast. Zbiór danych obejmuje miasta, które są częścią audytu miejskiego Komisji Europejskiej i które mają ponad 50 000 mieszkańców. Nie uwzględniono miast, które nie mają miejskich lub podmiejskich stacji monitorowania, ani tych, dla których dane z tych stacji monitorujących obejmują mniej niż 75% dni w ciągu roku kalendarzowego – informuje EEA.

W sumie w przeglądarce stworzonej przez EEA można znaleźć informacje o jakości powietrza z ponad 300 europejskich miast. W Europejskim Indeksie Jakości Powietrza można znaleźć bieżące stężenie pyły PM 2,5 w monitorowanych miastach, informacje na temat jakości powietrza w ciągu ostatnich dwóch dni oraz prognozę 24-godzinną.

https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer

Klasyfikacja poziomu jakości powietrza w przeglądarce 

  • dobry (good) dla stężeń zawieszonego pyłu drobnego znajdującego się poniżej rocznych wytycznych WHO (poniżej 10 μg/m3),
  • umiarkowany (moderate) dla stężeń 10-15 μg/m3;
  • zły (poor) dla stężeń 15-25 μg/m3; oraz
  • bardzo zły (very poor) dla stężeń powyżej wartości ustalonej przez Unię Europejską wynoszącej 25 μg/m3.

Dzięki pomiarom robionym od 2018 roku powstał też ranking zanieczyszczenia miasta. Niespełna połowa spośród 323 monitorowanych spełnia wytyczne WHO dotyczące braku zagrożeń ze strony zanieczyszczeń powietrza. Kalisz znalazł się na 301. miejscu. 

AW, EEA

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/