Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Inwestują w kaliską kolej wąskotorową

Rozpoczęła się realizacja projektu „Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej i Powiat Kaliski przy współpracy z gminami Stawiszyn i Żelazków. To projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który na ten cel przyznał dotację w wysokości prawie 35 tys. zł. Dzięki temu kaliska wąskotorówka doczeka się m.in. utworzenia nowych peronów i kilku rozwiązań wpływających na komfort pasażerów oczekujących na kursy kolejki.

Zadanie polega na utworzeniu nowych peronów na stacjach w Petrykach i Złotnikach, zakupie i montażu elementów drewnianej małej architektury w tym wiaty, stołów i ławek na stacji w Zbiersku oraz zakupie tablic informacyjnych dotyczących działalności kolei i atrakcji turystycznych znajdujących się w obszarze danej stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku. Na wszystkich czterech stacjach zostaną umieszczone tablice informacyjne, stanowiące cenne źródło wiedzy dla turystów. - Po utworzeniu peronów, będziemy mieć nową propozycję turystyczną dla rowerzystów odwiedzających Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Będą oni mogli wsiąść do kolejki wąskotorowej w Zbiersku wraz z rowerem zapakowanym na wagon towarowy, przejechać do Złotnik Wielkich kolejką, a następnie wsiąść na rower i odwiedzić kościół w Kościelcu - mówi Wioletta Przybylska, dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

- Kolejka wąskotorowa jest niewątpliwą atrakcją turystyczną gminy Stawiszyn. Chcemy żeby była ona dostępna dla turystów jak najczęściej, i już nie możemy się doczekać gdy na torach będzie jeździć  drezyna, bo takie są plany - dodaje Grzegorz Kaczmarek, burmistrz Stawiszyna.

Kolejka wąskotorowa to dla nas mieszkańców Stawiszyna ważna część historii. - Chodziłam na spacery z dziećmi, spacerując na terenach kolejowych. Mam nadzieję, że projekt, który będziemy realizować, będzie początkiem tworzenia infrastruktury turystycznej w sąsiedztwie kolejki wąskotorowej - tłumaczy Dorota Karpieko, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

Kolejka wąskotorowa dla turystów dostępna jest w okresie wiosenno-letnim.

RED, fot. Michał Marszałkowski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/