Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ile miejsc parkingowych powstanie po przebudowie ul. Zamkowej?

Ulice Zamkowa i Śródmiejska zostaną woonerfami, co znacznie ograniczy ruch samochodowy. Co za tym idzie – ubędzie też miejsc parkingowych. A to bardzo martwi zmotoryzowanych mieszkańców śródmieścia.

W ich imieniu o plany Miasta zapytał radny PiS i przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, Tadeusz Skarżyński. - Mieszkańcy ulicy Zamkowej obawiają się, iż po przebudowie ulicy nie będą mieli gdzie parkować swoich samochodów, bowiem w ostatnich latach likwiduje się miejsca parkingowe, nie proponując nic w zamian, chociażby ostania rezygnacja z budowy parkingu poziomowego na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Stawiszyńskiej, a 3-go Maja – napisał w interpelacji do prezydenta.  Na pytanie, ile miejsc parkingowych powstanie po przebudowie Krystian Kinastowski odpowiada: - Program Funkcjonalno – Użytkowy dla zadania pn. „Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy ulic w centrum miasta (ul. Śródmiejska, ul. Zamkowa, ul. Piskorzewska)”, realizowanego w ramach projektu pn. „Kalisz – kurs na rewitalizację”, został opracowany w 2018 r. na podstawie m.in. konsultacji przeprowadzonych przez Biuro Rewitalizacji Urzędu Miasta. Zgodnie z założeniami PFU i wykonanej na jego podstawie dokumentacji projektowej, w ramach przedmiotowej przebudowy powstanie 17 miejsc parkingowych. Miejsca te zostaną wyznaczone równolegle po lewej stronie jezdni, patrząc od Głównego Rynku – wyjaśnia włodarz miasta.

Kalisz – kurs na rewitalizację. Jak zmieni się śródmieście?

Głównym celem inwestycji realizowanej obecnie w śródmieściu jest podniesienie standardów zamieszkania oraz dostępności do usług w centrum miasta poprzez uspokojenie ruchu samochodowego. Na ulicach Zamkowej i Śródmiejskiej powstaną woonerfy. Z założenia ich przestrzeń ma być przyjazna dla mieszkańców, osób odwiedzających śródmieście, ale też kierowców. Będą się wyróżniać zróżnicowaniem poziomu powierzchni chodników i jezdni – w tym przypadku zostanie ono zastosowane ze względu na zabytkowy charakter centrum. Ulice Zamkowa i Śródmiejska będą mieć charakter rekreacyjno-integracyjnej, ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. 

Swoją form zachowa ul. Piskorzewska. Wymieniona zostanie jednak nawierzchnia jedni oraz poprawiona nawierzchnia chodnika. Pojawią się także donice z roślinami. Wszystko, by podwyższyć standard korzystania z niej przez użytkowników ruchu. 

„Kalisz – kurs na rewitalizację” to duży projekt, na którym Miasto uzyskało unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014+. Składa się on z kilku elementów. Część z nich została już realizowana:

1. Utworzenie woonerfu: przebudowa ul. Śródmiejskiej i przebudowa ul. Zamkowej

2. Przebudowa ul. Piskorzewskiej

3. Rewaloryzacja Plant Miejskich 

4. Utworzenie Centrum Aktywności Mieszkańców, w ramach którego zawiera się:

- przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Babinej 1 na potrzeby Centrum Organizacji Pozarządowych

- przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Nowy Świat 2a na potrzeby Akcelerator Kultury

- przebudowa i adaptacja lokali przy ul. Podgórze 2-4 na Dom Sąsiedzki w ramach zadania pn. Centrum Aktywności Mieszkańców –

Całkowita wartość wszystkich inwestycji wynosi blisko 14,5 mln zł. Unijne dofinansowanie to blisko 10 mln zł.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/