Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Gmina Żelazków chce przejąć budynek kaliskiego więzienia

Wójt Żelazkowa Sylwiusz Jakubowski ma pomysł na zagospodarowanie dawnego więzienia w Kaliszu. Dlatego chce przejąć obiekt przy ul. Łódzkiej. Z wnioskiem o przekazanie go w formie darowizny na rzecz gminy, zwrócił się do prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

Pismo w tej sprawie wystosowane zostało dzisiaj, tj. w piątek 15 czerwca. Wójt Żelazkowa nie zdradza w nim, w jakim celu chciałby przejąć więzienie. „W/w nieruchomość zostanie wykorzystana i użytkowana zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami” – uzasadnia krótko. - Nie będę swoich inicjatyw zdradzał Sapińskiemu. A że on się męczy i nie wie, co zrobić, bardzo chętnie przejmę ten obiekt – mówi nam Sylwiusz Jakubowski. – Zresztą to nie jest jego, tylko Skarbu Państwa, wojewoda tylko zarządza tymi nieruchomościami w imieniu Skarbu Państwa. Nie trzeba tu więc uchwały Rady Miejskiej, żeby musieli to przekazywać. On nie wie co zrobić, a ja wiem co zrobić – dodaje. I zapewnia, że swoje plany ujawni, ale dopiero po otrzymaniu odpowiedzi od prezydenta.

Dawny zakład karny zamknięto w listopadzie 2015 r. Do tej pory nikt nie miał pomysłu na jego wykorzystanie. Jedynie poseł PiS Piotr Kaleta utrzymuje, że budynkiem – jako potencjalną siedzibą Wojsk Obrony Terytorialnej - jest zainteresowane Ministerstwo Obrony Narodowej. W w ubiegłym roku wizytował go również ówczesny szef tego resortu, Antoni Macierewicz, jednak od tego czasu nie ma żadnych konkretów w tej sprawie.

Tymczasem nowe, najnowocześniejsze więzienie w Polsce ma powstać w Dębem na terenie gminy Żelazków. Wstępny termin wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję planowano na czerwiec, jednak w związku z poprawkami, które uchwalane będą na sesji Rady Gminy pod koniec czerwca, uległ on przesunięciu. – Zakładamy, że będzie to końcówka miesiąca, początek lipca – mówi Sylwiusz Jakubowski.

Inwestycja ma być warta 250 mln zł.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/