Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Główna siedziba Akademii Kaliskiej w remoncie. Adaptacja dawnego banku na potrzeby uczelni potrwa dwa lata ZDJĘCIA

Dwa lata – tyle potrwa adaptacja pomieszczeń byłego Banku Gospodarstwa Krajowego na potrzeby Akademii Kaliskiej. Pierwsze prace budowlane już ruszyły. Także architekci zastanawiają się, jak powinno wyglądać wnętrze zabytkowego budynku , w którym będzie mieścić się rektorat oraz pracownie badawcze instytutów badawczych.

Uczelnia rozstrzygnęła trzy przetargi na prace adaptacyjne budynku, w którym kiedyś mieścił się bank. Pierwszy na wymianę okien, które są przygotowywane przez firmę wyłonioną w konkursie, drugi na wykonanie projektu adaptacyjnego pomieszczeń oraz trzeci na remont muru otaczającego teren należący do budynku. I te prace już ruszyły. – Oprócz tych planowanych doszły też dodatkowe – mówi Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. – Ogrodzenie trzeba w całości odgrzybić. Według planów do remontu była tylko część ogrodzenia, ale okazało się, że czas zrobił swoje, więc trzeba zapobiec dalszej jego degradacji. Chcemy to zrobić porządnie, by inwestycja nie musiała być poprawiana przez kilka kolejnych dekad.   

Wszystko odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. W budynku z 1894 roku przez lata mieścił się Narodowy Bank Polski. W 2003 placówka go opuściła, a właścicielem nieruchomości został Bank Gospodarstwa Krajowego. Od tego czasu gmach stoi pusty. W ubiegłym roku stał się własnością Akademii Kaliskiej. I od początku było wiadomo, że po wyremontowaniu będzie to główna siedziba uczelni. – Musimy zadbać o jego zabytkowy, historyczny charakter – podkreśla Andrzej Wojtyła. – I musimy też uzyskać zgodę, by ten budynek został zaadaptowany na potrzeby administracji i instytutów badawczych.

Pieniądze na remont zabytkowego budynku uczelnia ma dzięki obligacjom, jakie dostała od byłego ministra szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Ten w obligacjach przekazała 18,5 miliona złotych na adaptację przyszłego gmachu głównego Akademii Kaliskiej. Obecnie są one sprzedawane, a ich cena nieznacznie wzrosła. Koszt inwestycji oszacowano na około 14 milionów złotych.

W budynku cały czas mieszka kilka rodzin. Ich wykwaterowanie odbywa się we współpracy z Miastem, które zobowiązało się przygotować tym osobom nowe mieszkania.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/