Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Falstart po raz drugi! Głosowanie o powołaniu Akademii Kaliskiej odwołane

Kolejny raz – mimo zapewnień, że tym razem się uda – głosowania powołującego Akademię Kaliską nie było. Chociaż wydawało się, że to już tylko formalność, bo projekt przedstawiono posłom i wszyscy deklarowali, że poprą przekształcenie kaliskiej uczelni. Jednak coś poszło nie tak. Co? Nie wiadomo, ale jedni są zdziwieni, inni wskazują winnych.

Można powiedzieć, że to kolejny falstart tego projektu. Pierwszym było wrześniowe posiedzenie Sejmu – skrócone ze względu na kampanię wyborczą. Projekt ustawy ostatecznie nie wszedł pod obrady, a strony przerzucały się odpowiedzialnością; posłowie PiS winą za brak głosowania nad przekształceniem PWSZ w Akademię Kaliską obarczyli Rafała Grupińskiego z PO, przewodniczącego  Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. - Na pierwsze czytanie wpływa 10 września, zgodnie z naszymi zapowiedziami, pismo powołujące Akademię Kaliską. Co robi poseł Rafał Grupiński? Nic nie robi. Chowa do szuflady. Ustawie nie nadano biegu - tłumaczył we wrześniu Jan Dziedziczak, poseł PiS. 

Pośpiech i braki formalne

Długo czekać nie trzeba było i Rafał Grupiński odpowiedział. Oczywiście zrzucając winę na politycznego przeciwnika, wskazując na skrócenie obrad Sejmu i braki formalne. - Brakowało zarówno opinii Biura Legislacyjnego Sejmu, a przypomnę, że od niedawna mamy nowe prawo na temat szkolnictwa wyższego. Brakowało opinii Biura Analiz Sejmowych poza stwierdzeniem, że jest to ustawa zgodna z prawem europejskim i to prawo wykonuje. Brakowało opinii  Rządu, a w uzasadnieniu  jest wyraźnie powiedziane, że co najmniej 0,5 miliona wydatków czeka Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w  związku z przekształceniem PWSZ w Akademię Kaliską, a nie było żadnej informacji Rządu, czy to jest uwzględnione w wydatkach - ripostował na profilu w mediach społecznościowych wywołany przez oponenta Rafał Grupiński. 

Rektor „niezmiernie zaskoczony”

Emocje opadły i padły deklaracje, że na wznowionym posiedzeniu Sejmu, który jeszcze w starym składzie zebrał się w tym tygodniu, projekt będzie czytany i głosowany. I że wszyscy poprą powstanie Akademii Kaliskiej. Był ponowny entuzjazm polityków, maile do redakcji z informacjami, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. I guzik z tego wyszedł. W środę okazało się, że ostatecznego głosowania nie będzie. - Nie wiem, co się stało - mówił szczerze w porannej rozmowie telefonicznej Andrzej Wojtyła, rektor PWSZ w Kaliszu i senator PiS mijającej kadencji, którego jedną z wyborczych obietnic było właśnie powołanie Akademii Kaliskiej. Wcześniej na profilu społecznościowym PWSZ i własnym wydał krótkie oświadczenie, w którym napisał: „Jestem niezmiernie zaskoczony decyzją Sejmu RP, który nie głosował Ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej. We wtorek projekt ustawy został przyjęty przez sejmową Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży. Po południu, na sali plenarnej Sejmu, uzyskał poparcie dwóch największych klubów parlamentarnych. Będąc pewnym, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm RP, wróciłem do Kalisza, by w czwartek i piątek w Senacie RP dokończyć prace legislacyjne. Niestety, spotkał mnie ogromny zawód, ponieważ środowisko naukowe i studenckie naszej uczelni, zasługuje - nie tylko ze względów formalnych - na usankcjonowanie akademickości w ustawie. Studentom i naukowcom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu gwarantuje, ze nie ustanę w działaniach i doprowadzę do powołania Akademii Kaliskiej”.

To PiS poprosiło o przerwanie prac

Najdziwniejszy jest fakt, że wniosek o to, by nie procedować ustawy powołującej Akademię Kaliską został złożony tuż przed rozpoczęciem obrad przez wiceprzewodniczącą komisji, Mirosławę Stachowiak-Różecką z Prawa i Sprawiedliwości. - Nie znam uzasadnienia. Moja zastępczyni poprosiła w imieniu klubu PiS, którego to klub był wnioskodawcą tej ustawy, żeby tej komisji nie zwoływać i nie prowadzić dalej prac. PiS ma większość w Sejmie, więc przychyliłem się do tej prośby - wyjaśnia środowe zajście Rafał Grupiński, poseł PO. - Dzień wcześniej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego odnosił się krytyczne do tego, że ustawa miałaby wchodzić z datą wsteczną, że jest dużo błędów legislacyjnych i najprawdopodobniej to spowodowało, że po prostu PiS postanowiło tę ustawę odwołać.

Jednak czy tak było faktycznie nie wiadomo. Kaliscy posłowie PiS, którzy wcześniej zarzucali kolegom z PO odrzucenie ich projektu tym razem zamilkli.  

AW, zdjęcie arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/