Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Czy wszyscy zdążą złożyć PIT? Na spóźnialskich czekają kary

2 maja mija termin na rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. Większość kaliszan ten obowiązek ma już za sobą. Tradycyjnie jednak część podatników zwleka ze złożeniem PIT-u do ostatniej chwili. Co, jeśli nie zdążą?

Około 85% mieszkańców Kalisza złożyło już swoją deklarację podatkową. – Połowa z tych PIT-ów trafiła do nas przez internet. Bardzo się z tej tendencji cieszymy – mówi Piotr Walencik z I Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

Jeśli chodzi o całą Wielkopolskę, to niemal 640 tysięcy tegorocznych PIT-ów to deklaracje złożone w formie elektronicznej. Prym pod tym względem wiedzie Poznań, z wynikiem niemal 94 tys. przesłanych ePIT-ów. Stolica naszego województwa jest jednocześnie na 5. miejscu w skali całego kraju. W pierwszej setce miast z największą liczbą e-deklaracji znalazły się także Kalisz, Konin, Gniezno, Ostrów Wielkopolski, Piła oraz Leszno.

Około 15 % mieszkańców Kalisza nie złożyło jeszcze swojego PIT-u. Spóźnialskim i zapominalskim podatnikom fiskus może nałożyć wysokie mandaty.  Mandat może wynieść minimalnie 168 złotych, natomiast w praktyce jest to kwota rzędu 200 - 300 złotych. Jeśli płatnik przedstawi dobre usprawiedliwienie, kary może uniknąć.

Ci, którzy nie złożyli PIT-u najpierw zostają wezwani przez urzędników, żeby złożyć wyjaśnienia. Potem muszą złożyć również zeznanie podatkowe.  Grzywna za wykroczenie skarbowe może być wymierzona w granicach od 1/10 do 20-krotoności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wysokość kary jest uznaniowa i w skrajnym przypadku może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego dochodzą karne odsetki, jeśli płatnik musi fiskusowi dopłacić.

AG, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/