Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Czy Kalisz to dobre miejsce do podjęcia pracy?

Kalisz to ponad 100-tysięczne miasto położone na Wysoczyźnie Kaliskiej. To drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, co raczej świadczy o tym, że nie ma tu problemu ze znalezieniem pracy. Czy rzeczywiście?

Kalisz - co ma do zaoferowania?

Kalisz jako główny ośrodek kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego ma wiele do zaoferowania potencjalnym pracownikom. Na uwagę zasługuje przemysł lotniczy (w tym także produkcja maszyn i silników lotniczych) i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego “PZL-Kalisz”. Do tego dochodzą inne obszary działalności: przemysł włókienniczy, odzieżowy czy produkcja koronek i firan. Równie mocną pozycję ma przemysł spożywczy.

Poza tym, w Kaliszu znajduje się podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której działa m.in. klaster przedsiębiorstw przemysłu lotniczego. Poza tym, jak w większości miast - i tu prężnie funkcjonuje sieć hipermarketów, supermarketów i dyskontów, gdzie dość łatwo znaleźć pracę w Kaliszu.

Jaki jest poziom bezrobocia w Kaliszu?

Najnowsze dane Powiatowego Urzędu Pracy są optymistyczne, bo w styczniu 2019 roku bezrobocie wyniosło zaledwie 2,7 proc. Mimo że jest minimalne wyższe niż w grudniu 2018 (2,5 proc.), to i tak jest powód do radości. Jak twierdzi wielu obserwatorów rynku pracy w Kaliszu, nie było jeszcze w tym mieście takiej sytuacji, to wręcz historyczny moment, że bezrobocie jest na tak niskim poziomie. Z czego to wynika?

Na pewno z doskonałej kondycji gospodarki, ale też z innych czynników, między innymi z tego, że coraz więcej osób wyjeżdża z Kalisza, wybierając inne, większe miasta (Wrocław, Poznań, Warszawa), jak i kraje zagraniczne. Z drugiej strony, wiele ofert nie spełnia oczekiwań bezrobotnych, bo niestety stawki są zbyt niskie, niewspółmierne do ciężkiej pracy. Sytuację zmieniło też świadczenie 500 plus, bo niektóre osoby straciłyby te dodatkowe pieniądze, gdyby wykazały dochód.

Gdzie brakuje pracowników?

Tak małe bezrobocie, ale i - jak wspomnieliśmy powyżej - duży odpływ ludzi do innych miast, sprawia, że ciężko znaleźć pracowników w niektórych branżach. W Kaliszu ta lista jest dość długa, a więc brakuje kasjerek, robotników fizycznych, gospodarczych, jak również kierowców i ślusarzy. Niestety, nie ma też rąk do pracy w takich obszarach jak praca biurowa czy księgowa.

Z jednej strony więc sytuacja wygląda bardzo dobrze, ale gdy się bardziej przyjrzeć, to już niekoniecznie jest tak optymistycznie.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/