Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Co warto zobaczyć w Kaliszu? Najlepsze atrakcje według Tripadvisor

Muzeum im. G. J. Osiakowskich to według użytkowników Tripadvisor - największej na świecie witryny podróżniczej najciekawsze miejsce, które warto odwiedzić w Kaliszu. Na liście znajdują się łącznie 22 atrakcje, z czego w czołówce aquapark, ratusz i Sanktuarium św. Józefa.

Serwis Tripadvisor zawiera 600 milionów recenzji i opinii dotyczących hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych i firm  związanych z podróżami. Za pośrednictwem tej największej na świecie strony podróżniczej turyści odwiedzający nasze miasto wybrali najciekawsze, ich zdaniem, atrakcje.

Listę otwiera Muzeum im. G. J. Osiakowskich mieszczące się przy ul. Garbarskiej 2. – To muzeum zwykłych ludzi, gromadzące przedmioty, którymi się kiedyś posługiwali. Muzeum dawnego Kalisza i jego mieszkańców – mówi Andrzej Banert, który utworzył i prowadzi placówkę od 5 lat. To działalność prywatna, bez dofinansowania z budżetu miasta czy innych źródeł zewnętrznych. – Tym bardziej cieszy mnie popularność muzeum – podkreśla z dumą Andrzej Banert.  

2 poziomy, 10 sal, tysiące eksponatów

Muzeum zlokalizowane jest na dwóch poziomach dawnej kamienicy Osiakowskich. Wejście łatwo poznać po znajdującym się tam kamieniu milowym; jego umiejscowienie nie jest przypadkowe, bo to średniowieczne centrum Kalisza, na granicy dawnej dzielnicy żydowskiej.

Zgromadzone tam eksponaty to nie tylko ciekawostki, ale przede wszystkim wspomnienia o dawnych czasach, ludziach i wydarzeniach. Muzeum może poszczycić się imponującymi zbiorami z różnych epok, dotyczącymi również historii Kalisza. Posiada 10 sal tematycznych: pomieszczenie wystawowe – kasa, Okupacja Kalisza 1939-1945, Czasy PRL 1945-1989, Kalisz – historia do 1939, Żydzi w Kaliszu, Stara Apteka – fryzjer, wagi, tytoń, Kaliska wieś, Podróże i polski las, Sklep kolonialny i kuchnia, Szewc i stolarz. Większość eksponatów została przez muzeum zakupiona, choć zdarzają przekazywane przez darczyńców.

Turyści polecają

Na liście portalu Tripadvisor, oprócz Muzeum im. G. J. Osiakowskich, znajdują się jeszcze 21 inne atrakcje polecane turystom i przez turystów. To w kolejności: aquapark, ratusz i Sanktuarium św. Józefa, Most Kamienny, Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu, teatr, Park Miejski, schron przeciwatomowy, baszta Dorotka, ulica Niecała, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa, Squash Oaza, cerkiew, spływ kajakowy Prosną, dawny Pałac Puchalskich, ruiny zamku przy  I LO, pomnik Adama Asnyka, Pomnik Książki, pomnik upamiętniający bitwę pod Kaliszem w 1706 r. kościół pw. Św. Michała Archanioła, paintball i Filharmonia Kaliska.

MIK, fot. Tomasz Dalinkiewicz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/