Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Co robić, gdy pod człowiekiem załamie się lód?

Strażacy apelują o niewchodzenie na zamarznięte zbiorniki i cieki wodne! Choć pokrywa lodowa może wyglądać na grubą, to z pewnością osłabiły się kilkudniowe wysokie temperatury. - Wchodzenie na lód poza lodowiskami zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki to wręcz dobijanie się o nieszczęście – podkreślają strażacy.

- Niestety osób, które narażają swoje zdrowie i życie w ten sposób nadal jest bardzo dużo i powinniśmy wiedzieć, co zrobić, kiedy zauważymy kogoś, pod kim załamała się pokrywa lodu na zamarzniętym zbiorniku lub cieku wodnym – zauważa st. sekc. Jakub Pietrzak z Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Dlatego strażacy opracowali listę zasad, o jakich należy pamiętać w takiej sytuacji:

1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.

3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Kaliscy strażacy cały czas doskonalą swoje umiejętności w ratownictwie wodno-lodowym. W ostatnim czasie na Jeziorze Pokrzywnickim odbyły się ćwiczenia dla poszczególnych zmian służbowych z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2, w tym właśnie zakresie. - Strażacy musieli podjąć na sanie wodno-lodowe osobę, pod którą załamał się lód. Takie działania mają na celu zapewnienie jak najszybszego dotarcia do poszkodowanego w przypadku realnego zagrożenia i działań ze strony Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej – dodaje st. sekc. Jakub Pietrzak.

MIK, fot. asp. sztab. Robert Radziszewski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/