Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 maj 2021 Godzina:
imieniny: Szymoneta, Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Co dalej ze Złotym Rogiem?

Zastanawiają się kaliszanie, pyta też radny Eskan Darwich. Jak zauważył w interpelacji do prezydenta miasta, minęło już wiele lat od zamknięcia działalności gospodarczej na Złotym Rogu, tymczasem żadna koncepcja nie została zrealizowana.

Jedna z dwóch zwycięskich konpceji w konkursie na zagospodarowanie Złotego Rogu. Czy tak właśnie będzie wyglądał?

Niegdyś ulubione miejsce kaliszan. Od kilkunastu lat skwer czekający na lepszą przyszłość. Kiedy Złoty Róg w Kaliszu zostanie na nowo zagospodarowany? – pyta władze miasta Eskan Darwich, radny stowarzyszenia „Dialog dla Kalisza”.

Dzisiaj mija prawie 12 lat od podjęcia decyzji o likwidacji działalności gospodarczej na Złotym Rogu. Wówczas grupa młodych ludzi protestowała przeciwko tej niezrozumiałej decyzji, oczywiście w śród nich byłem też ja – pisze w interpelacji do prezydenta. - Ówczesna władza deklarowała, iż likwidacja działalności gospodarczej w postaci ogródka piwnego i kultowego miejsca spotkań kaliszan ma na celu poprawianie estetki tego miejsca jako punktu reprezentacyjnego Kalisza. Powstały różne pomysły i koncepcje jak zagospodarować ten strategiczny obszar naszego miasta, wówczas o ile się nie mylę był Pan autorem jednej z koncepcji jak zagospodarować ten newralgiczny obszar. Złoty Róg został zlikwidowany jako działalność gospodarcza a żadna inna koncepcja (w tym Pana) nie została zrealizowana - zauważa.

Taki pomysł na Złoty Róg miał Krystian Kinastowski, gdy pracował jako architekt

Krystian Kinastowski przypomina, że Złoty Róg zabudowany był obiektami tymczasowymi, wzniesionymi w latach 80-tych ubiegłego wieku, które w żaden sposób nie przystawały do wymogów, jakie powinny spełniać obiekty lokalizowane w zabytkowych i reprezentacyjnych rejonach naszego miasta. Na początku czerwca 2015 roku wspomniane obiekty zostały zlikwidowane i Miasto odzyskało faktyczną możliwość dysponowania nieruchomością.

Przez krótki czas, do września 2018 r., funkcjonował tam jeszcze ogródek gastronomiczny, jednak dzierżawca nie był zainteresowany kontynuowaniem tej działalności. W 2020 r., realizując zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji, Miasto Kalisz wspólnie z Politechniką Poznańską zorganizowało studencki otwarty konkurs urbanistyczny na opracowanie projektu konkursowego zagospodarowania tego terenu, a także bulwaru wzdłuż Prosny, na odcinku od Mostu Kamiennego do Mostu Trybunalskiego. Na podstawie zwycięskich prac Miasto zleciło opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy bulwaru na lewym brzegu rzeki Prosny w rejonie al. Wolności.

Druga ze zwycięskich koncepcji w konkursie

Koncepcja, w ramach zleconych w jej zakresie badań geotechnicznych i hydrologicznych, ma określić wytyczne realizacji planowanej inwestycji, propozycje rozwiązań technicznych budowy bulwaru wraz z określeniem wariantowości inwestycji oraz jej szacunkowe koszty. Wykonawca koncepcji jest zobowiązany uzyskać opinie właściwych organów: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Wód Polskich odnośnie planowanego przedsięwzięcia – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski. - Zakres umowy z wykonawcą obejmuje także wykonanie wizualizacji architektonicznej przyszłych bulwarów, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom Kalisza. Po uzyskaniu koncepcji i wyborze najbardziej optymalnego wariantu zagospodarowania bulwaru, planuję zlecenie opracowania kompletnej dokumentacji projektowej na budowę bulwaru wraz z nowym zagospodarowaniem Złotego Rogu.

Jak dodaje inwestycja będzie realizowana po zabezpieczeniu środków w budżecie Miasta Kalisza na ten cel.

Zwycięskie koncepcje można zobaczyć tutaj.

MIK, fot. prace konkursowe - Urząd Miasta Kalisza

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/