Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Cerkiew w Kaliszu z dotacją wielkopolskiego konserwatora

Dotację w wysokości 27 tys. zł przyznał Prawosławnej Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Pieniądze przeznaczone zostaną na konserwację malowideł ściennych we wnętrzu zabytkowej cerkwi, w części obejmującej lewą ścianę nawy od strony prezbiterium. Będzie to kolejny etap prac zmierzających do zabezpieczenia i przywrócenia blasku polichromii wnętrza świątyni, która łączy cechy tradycyjnego malarstwa prawosławnego ze stylistyką wywodzącą się z polskiego malarstwa okresu międzywojennego.

Parafia Prawosławna w 2020 roku prowadziła prace ratownicze malowideł ściennych cerkwi. Zabiegom konserwatorsko-zabezpieczającym były poddane polichromie na całym sklepieniu kolebkowym nawy, na którym w centralnej części znajduje się plafon z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora i malowidło św. Ducha w promienistej glorii uskrzydlonych główek Serafinów, a także w przyłączach arkad od strony prezbiterium, gdzie są przedstawione wizerunki czterech ewangelistów. W 2020 roku Rada Miasta Kalisza przyznała dotację na ten cel w wysokości 120 tys. zł.

Na rok bieżący zaplanowana została restauracja polichromii sklepienia nawy i wyobrażeń czterech ewangelistów, w celu przywrócenia im pełnych wartości estetycznych. Kaliski samorząd wesprze to zadanie dofinansowaniem w kwocie 80 tys. zł.

MIK za: WKST

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/