Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Centrum Nauki Calisia? Nowy pomysł na zagospodarowanie budynku dawnego więzienia

Centrum Nauki Calisia z obserwatorium i salami do eksperymentów – to nowy pomysł na zagospodarowanie budynku po dawnym kaliskim więzieniu. Koncepcją podzielili się Grzegorz Sapiński i Sylwiusz Jakubowski. Pierwszy czeka na ostateczną decyzję dotyczącą wykorzystania budynku na siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. Drugi uważa, że obiekt się do tego nie nadaje i deklaruje, że wie, skąd wziąć pieniądze na inwestycję, która ma przypominać Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Być może to najlepszy od lat pomysł zagospodarowania zabytkowego budynku. Byłe więzienie miało być już remontowane i wykorzystane jako zakład karny, miało też stać się siedzibą kompani Wojsk Obrony Terytorialnej. Wiadomo już, że pierwsza koncepcja upadła dawno temu. Drugi temat jest ciągle otwarty. - Mieliśmy tutaj wiele słów ze strony posła Kalety na temat pomocy w zagospodarowaniu tego budynku i pozostawiamy palmę pierwszeństwa dla rządu i dla przedstawicieli parlamentu, bo odbywały się rozmowy z ministrem Macierewiczem i padały różne propozycje i musimy się jeszcze wstrzymać – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Mniej dyplomatycznie na ten temat wypowiada się wójt gminy Żelazków. Ten jest przekonany, że budynek nie będzie wykorzystywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. - Wojsko nie powstanie w budynku po byłym więzieniu przy Łódzkiej – przekonuje Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków. - Są już na piśmie podjęte decyzje, że jednostka WOT powstanie w Turku, a nie w Kaliszu. Jeżeli już ktoś szukał lokalizacji do tego typu wojsk to miejscem idealnym jest Wolica. Tam jest strzelnica, można robić ćwiczenia. Trudno sobie wyobrazić, by w tym budynku przy ul. Łódzkiej wojska ćwiczyły. Jak i co? No może musztrę na dziedzińcu – stwierdza.

I ma inną propozycję dla tego budynku. Centrum Nauki Calisia. Jak mówi ma doświadczenie w budowaniu tego typu placówki, bo w momencie, kiedy w Warszawie powstawało Centrum Nauki Kopernik był naczelnikiem Wydziału Inwestycji w stołecznym ratuszu. - Daje to możliwość zagospodarowania obiektu, który jest trudnym obiektem do zagospodarowania, natomiast można sobie wyobrazić, że z tego dziedzińca, który jest w więzieniu można zrobić planetarium – zdradza Sylwiusz Jakubowski. - Sklepienie niebieskie jest niesamowitą atrakcją. Oczywiście adaptacje pomieszczeń w środku można tak zrobić, aby pokazywać dzieciom i młodzieży doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii.

Skąd pieniądze? Podobnie jak w przypadku Kopernika, z ministerstwa. Dlatego samorządowcy przekonują, że niebawem o funduszach na wyposażenie i uruchomienie Centrum Nauki Calisia będą rozmawiać z Jarosławem Gowinem. Jednak ostateczne decyzje zapadną w momencie, gdy pojawi się informacja o wycofaniu się z WOTów.

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/