Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Centrum Kaliskich Baśni i Legend gotowe ZDJĘCIA

Po Marcinku i żabie jest i ona - Dorotka. Przed weekendem jej figura dotarła do Kalisza, finalizując tym samym budowę Centrum Kaliskich Baśni i Legend. Wyremontowana Baszta Dorotka wraz z jej otoczeniem oficjalnie zostanie otwarta na początku grudnia.

Pierwsze rzeźby, które stanęły przed Baszta Dorotką to „Marcinek” i „Smutna Żaba”. Teraz dotarła artystyczna lalka „Dorotka”.  Swoje miejsce znalazła w Baszcie, gdzie odwiedzający ją goście będą mogli zapoznać się z historią Kalisza oraz obejrzeć wybrane baśnie i legendy kaliskie na zamontowanym w obiekcie sprzęcie multimedialnym. Na murze dokończono też mural pn. Dynastia Piastów Kaliskich, obrazujący panoramę i początki Kalisza lokacyjnego.

Inwestycja pochłonęła prawie milion złotych. - Zakres rzeczowy prac budowlanych objął m.in.: roboty rozbiórkowe, ziemne, ciesielskie i pokrywcze, stolarskie, remontowe i konserwatorskie, wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu, aranżację wnętrz i wyposażenie, roboty sanitarne, w tym: drenaż, przyłącze kanalizacji deszczowej, roboty elektryczne: przyłącze elektroenergetyczne, instalacja wewnętrzna, oświetlenie – wymienia Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza. – 8 listopada dokonano odbioru o obiektu.

Z Basztą Dorotką wiąże się najbardziej znana legenda Eligiusza Kor-Walczaka o nieszczęśliwej miłości córki starosty zamku kaliskiego i szewczyka Marcinka. Z kolei żaba nawiązuje do legendy o św. Wojciechu, który przez rechot tych zwierząt nie mógł skupić się na modlitwie, dlatego postanowił je uciszyć. W ten sposób obecny Kalisz powiązano z Zawodziem.  

Inwestycja ma być atrakcją dla regionu i promować miasto. Ratusz pozyskał na jej realizację dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 345 ts. zł.

MK, fot. UM Kalisza

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/