Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Budżet obywatelski bez zadań drogowych

Pula środków zostaje bez zmian, ale projekty nie będą obejmowały zadań drogowych – taką decyzję w sprawie budżetu obywatelskiego podjęli radni na czwartkowej sesji, 25 kwietnia. Prezydent ma nadzieję, że dzięki temu do budżetu będę wpływały konkretniejsze projekty. Ma też poprawić się weryfikacja wniosków i współpraca w tym zakresie z mieszkańcami.

Drogi i chodniki – ich remonty, przebudowa i budowa od podstaw były jednymi z częściej zgłaszanych projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Jednak jak się okazuje dość kłopotliwymi. - Często nie dysponowaliśmy żadną dokumentacją, był zbyt krótki okres realizacji tych zadań, a wartość robót często przekraczała kwotę zabezpieczoną w budżecie obywatelskim – wyjaśnia  Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Dlatego prezydent uznał, że zadania drogowe należy wyłączyć z budżetu obywatelskiego i wykonywać je jak należy w ramach powstającego Programu Budowy Dróg Osiedlowych. A skoro tak, kwota budżetu obywatelskiego powinna być jego zdaniem pomniejszona o te projekty. Podczas czwartkowej sesji Krystian Kinastowski zaproponował, by wynosiła ona 0,5% ogólnego budżetu miasta tj. około 3,5 mln zł. Niektórzy radni byli jednak zdania, że powinna wzrosnąć do 1% budżetu ogólnego.

Ostatecznie zawarto consensus i kwotę budżetu obywatelskiego ustalono na takim samym poziomie jak do tej pory tj. 5 mln zł. Ale już bez zadań drogowych.

Przegłosowano też inne zmiany. Zgłaszane zadania mają być lepiej opisane, aby kaliszanie dokładne wiedzieli, na co oddają swój głos. Będzie też więcej miejsc, gdzie będzie można głosować. Mają powstać m.in. punkty mobilne.

AW, zdjęcia autor arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/