Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Budynek kaliskiego więzienia ma zostać kampusem mundurowym

Pomysłów na zagospodarowanie dawnego więzienia było kilka. Obiekt miał być siedzibą Wojsk Obrony Terytorialnej, centrum nauki i rozrywki, a nawet hotelem. Teraz sprawa staje się coraz bardziej przejrzysta. Pustoszały od kilku lat obiekt ma służyć Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki i stać się jej kampus mundurowym.

- Był to bardzo drażliwy temat, budynek stał od wielu lat niewykorzystany, były różne pomysły – przyznaje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Pierwszym podzielił się kilka lat temu poseł PiS Piotr Kaleta, który przekonywał, że entuzjastą jego koncepcji jest Antoni Macierewicz, ówczesny minister obrony narodowej. Poseł widział przy Łódzkiej siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister osobiście wizytował dawne więzienie, ale z tych planów nic nie wyszło.

Szersze wizje zagospodarowania budynku mieli samorządowcy. Jeszcze w ubiegłym roku ówczesny prezydent Grzegorz Sapiński snuł wizję stworzenia tam centrum naukowego, które przyciągnie tysiące osób żądnych wiedzy podanej w sposób łatwy, lekki i przyjemny. - Można sobie wyobrazić, żeby z tego dziedzińca, który jest w więzieniu zrobić planetarium, a dzieciom i młodzieży pokazywać doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii – wtórował mu Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków, który wspólnie z władzami Kalisza chciał realizować ten plan. Ostatnio podejmowane kroki są już bardziej realne. - Jesteśmy po podpisaniu porozumienia z panem ppłk. Marcinem Strzelcem, rektorem nowo powstałej Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Budynek w zamiarze pana rektora ma być obiektem szkoleniowym – zdradził 30 września, podczas konferencji prasowej Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Procedura w sprawie przekazania budynku na rzecz uczelni została już uruchomiona. Miasto Kalisz będzie kierowało pisma do wojewody, który jest dysponentem opuszczonego obiektu. - Obiekt na Łódzkiej po byłym zakładzie karnym wydaje się świetnym miejscem do uzupełnienia bazy dydaktycznej naszej uczelni w Kaliszu. Chcemy, żeby to było miejsce przygotowane do kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości, co powoduje, że ta funkcja obiektu wymaga właśnie takiej infrastruktury – dodał ppłk Marcin Strzelec, rektor Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.

Jak zapowiada Służba Więzienna już w przyszłym roku w obiekcie może rozpocząć się remont, tak by istniała możliwość realizowania niektórych elementów kształcenia, natomiast w kolejnych miesiącach będą prowadzone dalsze inwestycje i rozbudowa obiektu. Szacunkowe koszty adaptacji budynku to 10 – 15 mln złotych.

Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki została powołana w tym roku i właśnie rozpoczyna kształcenie pierwszych studentów. Centrala uczelni znajduje się w Warszawie, ale jej siedziba w Szczypiornie; na potrzeby szkoły przekształcony został Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej.

KB, fot. autor. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/