Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Akademia Kaliska od września. Zdecydował minister

Minister zdecydował i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu od września będzie nazywać się Akademią Kaliską. Uczelnia pismo o rozporządzeniu w tej sprawie otrzymała w środę 24 czerwca – dwa dni po wizycie w Kaliszu Wojciecha Murdzka, szefa resortu odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe. Teraz PWSZ musi przedstawić koszty, jakie poniesie w związku ze zmianą.

Minister szkolnictwa wyższego i nauki, który w poniedziałek gościł w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej błyskawicznie zrealizował zapowiedzianą wtedy obietnicę i już w środę rektor Andrzej Wojtyła otrzymał pismo, z którego wynika, że nowa nazwa będzie obowiązywać od 1 września 2020 roku.

„Zmiana nazwy publicznej uczelni zawodowej następuje w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki” – można przeczytać w liście podpisanym przez Marcina Czaję, dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego.

Równocześnie uczelnia musi przygotować kosztorys związany ze zmianą nazwy. Chodzi o koszty związane z wymianą pieczęci, tablic, szyldów, sztandaru, wizytówek, indeksu, czy papieru firmowego. Razem z wyliczeniami PWSZ musi złożyć oświadczenie o możliwości pokrycia wszystkich kosztów związanych ze zmianą nazwy z własnego budżetu.   

W piśmie mowa o zmianie nazwy. Nic o zmianie statusu uczelni, więc nie wiadomo, czy jedno z drugim idzie w parze? – Zmiana nazwy to też zmiana statusu uczelni – zapewnia Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ. - Znikają przeszkody formalne w nadawaniu stopnia doktora - dotychczas uprawnienia mieliśmy, ale żadnych możliwości prawnych.

Dzięki przekształceniu studenci PWSZ marzący o karierze naukowej, będą mogli studia oraz związane z nimi badania prowadzić w Kaliszu. W 2019 roku uczelnia otrzymała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Kilka tygodni temu uzyskała także możliwość nadawania doktoratów na kierunku nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Pierwsze próby przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską podjęto w ubiegłym roku. Inicjatorem był Jan Dziedziczak, poseł PiS. Względy formalne, m.in. błędy oraz negatywna opinia ówczesnego ministra szkolnictwa wyższego i nauki sprawiły, że projekt uchwały nie nawet nie był rozpatrywany. Temat wrócił w tym roku. Najpierw o złożeniu nowego projektu pod szyldem Koalicji Obywatelskiej poinformował poseł Mariusz Witczak z PO. Kilka godzin później ten sam ruch wykonali posłowie PiS – Jan Dziedziczak i Jan Mosiński.

Ich działania uprzedził Wojciech Murdzek, któremu wystarczyło rozporządzenie.

AW, zdjęcie ach.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/