Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

200 rodzin w Kaliszu nie ma w mieszkaniach toalet ZDJĘCIA

Dla większości osób jest to nie do wyobrażenia: mieszkanie bez łazienki i toalety. Dla dużej części kaliszan mieszkających w centrum to codzienność. Miasto za punkt honoru postawiło sobie likwidację zewnętrznych toalet i stworzenie ubikacji w lokalach mieszkalnych. W tym roku zamierza zlikwidować ich 20. Mieszkań, które nie mają toalet jest 200. A więc niektórzy mogą czekać jeszcze 10 lat...

Sylwester w kamienicy przy ulicy Pułaskiego mieszka już ponad 30 lat. I od tylu lat radzi sobie bez łazienki. – Swoje potrzeby trzeba załatwiać w wychodku. Najgorzej jest zimą. A myję się w misce. Człowiek już się do tego przyzwyczaił – mówi nam Sylwester Janiszewski, mieszkaniec kamienicy w zasobie MZBM-u, w której właśnie zakładane są toalety w lokalach.

Mieszkańcy budynku korzystają z zewnętrznej ubikacji, znajdującej się na podwórzu, za drwalnikami. Ale z każdym dniem ta sytuacja odchodzi do przeszłości. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w końcu wykonuje tak długo wyczekiwaną przez lokatorów inwestycję: tworzy ubikacje i umywalki w ich mieszkaniach. - Ja już byłem zrezygnowany. Przyzwyczaiłem się do ubikacji na zewnątrz. Nie wierzyłem w to, ale stał się chyba jakiś cud – dodaje Sylwester. - Ja uważam, że to jest średniowiecze i musimy iść w tym kierunku, by toalet w podwórzach nie było – zapewnia odpowiedzialna za sprawy mieszkaniowe Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.  

Gdy kwestie techniczne nie stają na przeszkodzie toaleta organizowana jest w każdym lokalu. Gdy występują ograniczenia budowlane powstaje jedna ubikacja dla całej kondygnacji. - W tym roku zakładamy likwidację około 20 toalet zewnętrznych. 13 już zostało zrealizowanych, 7 jest w trakcie procedur przetargowych. Do tej pory likwidowano kilka toalet w roku – wymienia Pawliczak.

Niestety o prysznicu czy wannie mieszkańcy tego typu budynków mogą tylko pomarzyć. – Nie mam, gdzie tego zrobić i nie stać mnie na to. Utrzymuję się z renty. Za 32-metrowe mieszkanie płacę 138 zł czynszu – mówi Sylwester.

Z szacunków Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych wynika, że w zasobie Miasta jest około 200 mieszkań, które nie posiadają toalet. Połowa tych lokali należy w 100% do kaliskiego samorządu, reszta to własność prywatna pozostająca w zarządzie MZBM-u.

AG, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/