Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

1479 zł za OC dla młodego kierowcy. Co sprawia, że początkujący za kierownicą płacą dwukrotność średniej ceny OC w Polsce?

Mimo że średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w sierpniu 2020 roku wyniosła 827 zł, młodzi kierowcy płacili średnio aż 1479 zł. Z czego wynika taka różnica?

Ubezpieczenie OC

 Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia ochronę odpowiedzialności cywilnej. Musi zostać wykupione dla każdego zarejestrowanego pojazdu (z wyjątkiem samochodów zabytkowych). Zakres polisy OC jest niezmienny i został określony przez ustawę z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Cena OC nie jest stała dla każdego ubezpieczonego. Zależy od wielu czynników, które w różnym stopniu biorą pod uwagę przedstawiciele firm ubezpieczeniowych. Jednym ze sposobów szybkiego znalezienia i porównania kilku najlepszych ofert jest wpisanie danych swojego pojazdu do kalkulatora OC, który można znaleźć na stronie https://klaro.pl/kalkulator-oc/.

Kim jest młody kierowca?

O tym, czy właściciel samochodu może być uznany za młodego kierowcę, decydują dwa czynniki: jego wiek i czas posiadania prawa jazdy. Młody kierowca jest inaczej definiowany przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Dla przykładu pokażemy kilka z nich.

Wiek właściciela samochodu

 • W PZU młodym właścicielem pojazdu jest osoba, która nie ukończyła 26 lat.
 • LINK4 za młodego kierowcę uważa osobę, która nie ukończyła 24 lat.
 • W AXA młodym kierowcą jest ten, który nie ukończył 26 lat.

Doświadczenie właściciela samochodu

Z młodym wiekiem często  skorelowane jest niewielkie doświadczenie za kierownicą. Młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy, płacą najwięcej za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nawet jeśli mają już 26 lat, mogą wciąż być uważani za młodych kierowców, jeśli dopiero niedawno zdobyli prawo jazdy.

Co wpływa na ceny OC młodych kierowców?

Młodzi kierowcy jako mniej doświadczeni są uważani przez ubezpieczycieli za osoby, które mogą doprowadzić do zdarzenia drogowego. Z tego względu wzrasta ich ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa będzie musiała pokryć koszt związany z likwidacją spowodowanych przez nich szkód.

Istnieją też inne czynniki podwyższające ryzyko ubezpieczeniowe i skorelowane z młodym wiekiem kierowców.

 • Młode osoby często nie są w związkach małżeńskich, tymczasem zamężne kobiety i żonaci mężczyźni płacą mniej za OC, ponieważ według badań jeżdżą ostrożniej, szczególnie gdy wożą własne dzieci.
 • Młodzi ludzie często przeprowadzają się do większych miejscowości, żeby tam studiować i pracować. W dużych miejscowościach płaci się więcej za OC, bo istnieje tam znaczne ryzyko wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym.
 • Według policyjnych statystyk z 2019 roku młodzi kierowcy spowodowali aż 4910 (z 30288) wypadków, w których zginęły 462 osoby. Takie statystyki skłaniają ubezpieczycieli do podwyższenia ceny ubezpieczenia młodym kierowcom.

Więcej informacji o przyczynach naliczania zwyżek młodym kierowcom oraz o tym, jak wyglądały policyjne statystyki wypadków spowodowanych przez osoby w wieku 18-24 lat w 2019 roku, przeczytasz w artykule Najtańsze OC dla młodych kierowców.

Średnie ceny OC dla młodych kierowców w sierpniu 2020 roku

Porównywarka Mubi podaje następujące dane na temat średnich cen OC dla kierowców w wieku 18-25 lat w sierpniu 2020 roku:

 • średnia wszystkich ubezpieczeń OC dla młodych kierowców wyniosła w tym miesiącu 1479 zł,
 • młodzi właściciele auta, którzy dzielą je ze współwłaścicielem, zapłacili średnio 1194 zł,
 • kierowcy, którzy są jedynymi właścicielami samochodów, płacili średnio 1527 zł.

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców?Starszy współwłaściciel

Istnieje kilka sposobów na obniżenie ceny polisy OC, a chyba najskuteczniejszym z nich jest dzielenie samochodu z innym właścicielem. Starsza i bardziej doświadczona osoba, która ma już wypracowane zniżki na OC, może być głównym właścicielem auta albo jego współwłaścicielem. W pierwszym wypadku, gdy młody kierowca będzie tylko współwłaścicielem, cena OC znacznie się obniży. W drugim też spadnie, ale już nie tak mocno.

Odpowiednie auto

Cena OC zależy nie tylko od wieku i doświadczenia właściciela pojazdu, ale i od parametrów samochodu. Młody kierowca zaoszczędzi, gdy kupi auto, które:

 • nie jest bardzo stare ani nie pochodzi prosto z salonu. Takie samochody mają najdroższe OC — starsze auta ze względu na swoją większą awaryjność, a nowe z powodu swojej wysokiej sprawności umożliwiającej zbyt szybką i niebezpieczną jazdę;
 • nie ma dużej pojemności silnika. W sierpniu 2020 roku młodzi właściciele samochodów o pojemności silnika powyżej 2 l płacili średnio 500 zł więcej za ubezpieczenie samochodu niż ci, których samochody miały silnik o pojemności do 1 l;
 • nie jest sportowe, ponieważ takie samochody pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości i zwiększają ryzyko spowodowania wypadku.

Porównanie ofert

Nie warto wykupywać polisy w pierwszym towarzystwie ubezpieczeniowym, jakie znajdziemy. Porównanie ofert ubezpieczycieli, czy to przez bezpośredni kontakt z ich konsultantami, czy dzięki internetowej porównywarce OC, pozwoli na wybranie najtańszego OC dla młodych kierowców.

artykuł partnera

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/