Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 październik 2021 Godzina:
imieniny: Marita, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Pomoc bez granic

Chcą pomagać polskim dzieciom, które z różnych powodów nie mieszkają w kraju, ale żyją poza jego granicami, a ich dzieciństwo nie należy do najszczęśliwszych. Często są ofiarami przemocy rodzinnej, mieszkają i uczą się w skromnych warunkach, a niekiedy muszą borykać się z poważnymi problemami zdrowotnym lub niepełnosprawnością. Właśnie do takich dzieci mieszkających na wschodzie Europy: na Białorusi, Ukrainie czy w Rosji chce docierać z pomocą niedawno powstała kaliska fundacja „Pomagajmy polskim dzieciom”.

Fundacja powstała dokładnie 14 lipca tego roku i od tego czasu  zdążyła zorganizować już pierwszą akcję na rzecz polskich dzieci z Ukrainy, która odbyła się w połowie września w Szkole Podstawowej nr 15 w Kaliszu. Wzięła w niej udział Marta Walczykiewicz, zawodniczka KTK Kalisz i srebrna medalistka tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro, która swoją obecnością wspierała ich działania. Efekt akcji to zebrane pieniądze, które pozwolą na zakup 54 obiadów dla ubogich  pociech mieszkających na Ukrainie.  W ciągu najbliższych kilku dni  członkowie fundacji przekażą zgromadzone  fundusze podopiecznym sobotnio-niedzielnej szkółki Sióstr Dominikanek w Żółkwi na Ukrainie. - Pieniądze ze zbiórki są niewielkie , ale każda, nawet najmniejsza  pomoc dla polskich dzieci ze wschodu Europy jest ważna - podkreśla Małgorzata Mikołajczyk, prezes fundacji „Pomagajmy polskim dzieciom”. - Dzieci w Polsce dostają pieniądze z programu 500+, pociechy, które wyjechały z kraju ze swoimi rodzicami na zachód czy północ Europy do Niemiec, Irlandii czy Wielkiej Brytanii również otrzymują zasiłki. Natomiast dzieci, mieszkające na wschodzie Europy, na Białorusi, w Rosji, na Ukrainie  - poza pomocą organizacji charytatywnych  - nie mogą liczyć na finansowe wparcie instytucji państwowych.

Średnia pensja pracownika na Ukrainie w przeliczeniu na złotówki to kwota około 400-500 zł netto, a taki budżet domowy bardzo często nie pokrywa potrzeb przeciętnej rodziny mieszkającej w tym kraju. - Ceny żywności na Ukrainie są zbliżone do tych w Polsce, wiec już samo wyżywienie rodziny w tym kraju nie jest prostą sprawą, nie mówiąc już o zapewnieniu tym dzieciom godziwych warunków socjalno-bytowych czy edukacyjnych – dodaje Małgorzata Mikołajczyk.

Do takich rodzin chcą trafiać z pomocą członkowie fundacji „Pomagajmy polskim dzieciom”.  Dlatego też czekają na wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los dzieci mieszkających za wschodnimi granicami ojczyzny. Pomóc można poprzez bezpośrednie wpłaty pieniężne  na konto fundacji (Raiffeisen Polbank, S.A.  85 1750 0012 0000 0000 3411 2697), której numer można znaleźć na stronie internetowej: www.polskimdzieciom.pl. Przygotowano też  specjalne cegiełki o wartości  10 i 20 złotych, z których dochód zasili konto organizacji i w całości zostanie przekazany na wspieranie ubogich, polskich dzieci Zarząd fundacji planuje kolejną akcję charytatywną, którą odbędzie się  już 7 października, wówczas wolontariusze z puszkami pojawią się  w hali Kalisz Arena, gdzie koncertować będzie zespół „Mazowsze”.

PSO, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/