Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Zagłosował w budżecie obywatelskim za inne osoby. Jest decyzja prokuratury

Nie było chęci wyrządzenia szkody konkretnej osobie, dlatego nie ma dochodzenia. Chodzi o głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim. Jeden z kaliszan podszył się pod kilka innych osób, m.in. prezydenta miasta i wykorzystując ich dane, zagłosował na niektóre projekty. Miasto sprawę zgłosiło do prokuratury, a kilka dni później ujawnił się sprawca całego zamieszania.

23-latek zgłosił się do Prokuratury Rejonowej, która otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Został przesłuchany. Śledczy zajmujący się sprawą podszywania się przez kaliszanina pod inne osoby i wykorzystania ich danych osobowych, przeanalizowali zebrane materiały i wydali postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. – Dokonując karno – prawnej oceny czynu, prokurator uznał, że działanie przez ustaloną osobę nie zawierało elementu zamiaru bezpośredniego, zmierzającego do wyrządzenia szkody konkretnym pokrzywdzonym – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. -  Kluczowym elementem w tej sprawie była kwestia ustalenia, czy sprawca działał z zamiarem bezpośrednim. Działanie tej osoby miało na celu wykazanie nieprawidłowości w działaniu systemu, a nie działanie w celu wyrządzenia szkody konkretnym osobom.

Decyzja prokuratury jest nieprawomocna.

Głosowanie nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego trwało przez cały wrzesień. Można było oddać głos tradycyjnie - wypełniając arkusz lub przez Internet. Tę drugą metodę wybrało niespełna 11 tysięcy mieszkańców, którzy mieli uprawnienia do głosowania. I właśnie tu doszło do podszycia się pod kilka osób – m.in. prezydenta Grzegorza Sapińskiego i byłego wiceprezydenta Piotra Kościelnego.

Miasto o tym incydencie poinformowało opinię publiczną na początku października. Wtedy też sprawa trafiła do prokuratury. Kilka dni późnej zjawił się w niej 23-latek, który przyznał się do zagłosowania za innych. Jak mówił, chciał pokazać nieszczelność systemu. W przyszłym roku weryfikacja głosujących ma być zdecydowanie bardziej szczegółowa.

 AW, zdjęcie arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/