Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mira, Mateusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Wojewoda i prezydent o inwestycjach drogowych w mieście i regionie

Kolejne drogi w Kaliszu będą remontowane z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto otrzymało milion dwieście tysięcy złotych na remont ul. Żwirki i Wigury, a na liście rezerwowej do finansowania czeka jeszcze ulica Rajskowska. Obecny dziś w Kaliszu wojewoda wielkopolski podsumował rządowe wsparcie dla samorządów w całej Wielkopolsce. A my pytaliśmy go o inwestycję drogową dla Kalisza najważniejszą, o obwodnicy. Czy w puli prawie 160 mld euro, które wynegocjował polski rząd w Brukseli są pieniądze na obwodnice naszego miasta?

37 samorządów z Wielkopolski otrzyma ponad 48 mln zł. Kalisz dostanie 1,2 mln, a gminy powiatu kaliskiego 9,5 mln zł.  Wojewoda wielkopolski podkreślał dziś skuteczność urzędów gmin i Miasta Kalisza w pozyskiwaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych. - Trzeba serdecznie podziękować i nisko chylić głowę przed pracownikami, którzy te umowy piszą. Tutaj pan prezydent Kinastowski wykonuje bardzo duże starania aby te środki pozyskiwać, ale nie byłoby też tego gdyby nie pracownicy, którzy piszą bardzo dobre wnioski, my nie mamy powodów formalno – prawnych aby je odrzucać. One są po prostu dobrze napisane – ocenia Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

W zeszłym roku Kalisz z tego funduszu otrzymał np. 4 mln zł na remont ul. Kordeckiego. Prezydent Krystian Kinastowski mówił dziś, że rządowy program wsparcia samorządów w inwestycjach drogowych zbiega się w idei i sposobie działania z jego autorskim Programem Budowy Dróg Osiedlowych.  Żeby sięgać po takie środki trzeba być przygotowanym, to musi być dokumentacja, która jest już gotowa do realizacji. Dlatego my te ważne drogi, ten cały system drogowy rozwijamy, projektujemy. W sierpniowym naborze będziemy aplikować z rozbudową Szlaku Bursztynowego, czyli z kontynuacją rozbudowy północnej ramy komunikacyjnej Kalisza – zapowiada Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

 Ale jeszcze przed rozbudową Szlaku Bursztynowego, na które można pozyskać środki z puli na 2021 rok, jest szansa, by w tym roku wyremontować ulicę Rajskowską. Ta inwestycja jest na rządowej liście rezerwowej, ale przeprowadzane inwestycje w ostatnich miesiącach są dużo tańsze, więc więcej pieniędzy zostaje we wspólnej kasie.  – Często nawet o 40, 50 procent taniej przetargi są rozstrzygane, te zaoszczędzone pieniądze wracają do urzędu wojewódzkiego – wyjaśnia Krystian Kinastowski.

Przy okazji tematów drogowych pytaliśmy wojewodę, czy w związku z rekordową kwotą pozyskaną przez Polskę w nowej perspektywie unijnej  700 miliardów złotych bliżej nam jest do budowy obwodnicy Kalisza i zapewnienia gwarancji finansowych. Dziś trudno powiedzieć o algorytmie podziału tych środków, na to czekamy. Ja wielokrotnie mówiłem o konieczności budowy obwodnicy Kalisza, mam ją na uwadze, jesteśmy w stałym kontakcie z GDDKiA, więc jeśli będą dobre informacje  w tej sprawie będziemy je państwu na bieżąco przekazywali – odpowiada nam wojewoda wielkopolski.

A my na bieżąco będziemy temat obwodnicy monitorować i przypominać o konieczności jej budowy.

MS, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/