Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Wirtualne miliony w budżecie Kalisza

Ponad pół roku temu, gdy prezydent przedstawiał radnym swój pierwszy autorski projekt budżetu miasta na 2016 rok, chwalono się sporą sumą na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. Przedstawiano, że dochody miasta zasili aż kilkanaście milionów złotych z unijnej kasy na rozwojowe dla miasta zadania. Pieniądze zapisano po stronie dochodów, choć wówczas nie można było się nawet o nie ubiegać. Miliony zatem owszem - były, ale wirtualne. Dziś to już pewne, że szansa na to, by je pozyskać pojawi się dopiero na początku 2017 roku.

Dlatego na czwartkowej sesji trzeba było zatwierdzić zmiany w budżecie miasta, a konkretnie wykreślić kilkanaście milionów złotych, które założono, że dostaniemy z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Pieniądze miały między innymi pójść na oświatę – rozbudowę szkół zawodowych, termomodernizację przedszkoli i żłobków czy na inwestycje w obiekty sportowe. Gorzki komentarz do tych zmian wygłosił Dariusz Grodziński, radny Platformy Obywatelskiej. - Chciałbym przypomnieć datę 29 grudnia 2015 roku, gdy podczas Sesji Rady Miasta mówiliśmy o projekcie budżetu na 2016 rok. Nasz klub go nie poparł z uwagi na to, że poziom inwestycji był sztucznie napompowany, a zapisane w nim środki zewnętrzne były wirtualne – wspominał z mównicy Sali Recepcyjnej Dariusz Grodziński, radny PO.

Cofnijmy się zatem do 29 grudnia 2015 roku. - Proszę państwa 16 mln zł dochodów majątkowych jest z WRPO. Kto czytał dokument marszałkowski?  Kiedy będą nabory na WRPO? – pytał wówczas radnych z mównicy Dariusz Grodziński. Nikt mu nie odpowiedział.  - Z oficjalnego dokumentu wynika, że nabory konkursowe, osiowe i ZIT-owskie są planowane na trzeci kwartał tego roku. Nie wiem, czy to będzie październik czy listopad. W najlepszym przypadku te zaplanowane 16 mln zł dochodów majątkowych wprowadzimy fizycznie do budżetu na następnej sesji budżetowej – dowodził na ostatniej sesji w 2015 roku Grodziński.

Sprawdziły się przewidywania radnego PO Dariusza Grodzińskiego

Przewidywania radnego się sprawdziły. Konkursy na pozyskanie tych pieniędzy zostaną rozstrzygnięte w pierwszym kwartale 2017 roku.- Tą uchwałą (wykreślającą z budżetu środki z WRPO – przyp. aut.) pan prezydent wyręcza mnie z obnażeniem prawdziwego stanu i inwestycji i środków zewnętrznych pozyskiwanych przez miasto w tej kadencji – skwitował na czwartkowej sesji Grodziński. Prezydent Grzegorz Sapiński nie chciał skomentować tego zarzutu. - Pozwolicie państwo, panie przewodniczący, wysoko Rado, że nie będę się odnosił do tego, co mówił mój poprzednik – uciął temat prezydent.

Po co zapisano w projekcie budżetu pieniądze, których nie było, dotąd nie ma i na które nie otrzymaliśmy wówczas żadnego wiążącego potwierdzenia? W tym roku unijnych milionów już nie dostaniemy. Ważne, by teraz skupić się na ich pozyskaniu i mądrze wydać w przyszłym roku.

Agnieszka Gierz, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/