Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej za nami ZDJĘCIA

Nietypowa i jedyna taka w roku, kiedy nie podejmuje się uchwał i nie ma sporów pomiędzy koalicją rządzącą a opozycją. XXIV uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji święta Miasta za nami. W piątek, 10 czerwca władze miasta oraz zaproszeni goście - w tym zagraniczne delegacje - spotkali się w auli UAM przy Nowym Świecie. Najważniejszym punktem tej doniosłej uroczystości tradycyjnie było uhonorowanie zasłużonych dla Kalisza osób i instytucji.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu otworzyli przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Plichta i prezydent Grzegorz Sapiński, który w swoim przemówieniu podsumował miniony rok. Następnie wykład pt. „Świt Chrześcijaństwa w Kaliszu” wygłosił dr Tadeusz Baranowski; obchodzimy przecież 1050. rocznicę Chrztu Polski. Najważniejszym punktem uroczystości było jednak uhonorowanie zasłużonych dla miasta. Najwyższy tytuł - Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza otrzymała prof. nadzw. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska, śpiewaczka i aktorka, która wychowywała się i mieszkała od najmłodszych lat w Kaliszu. Artystka nie mogła pojawić się osobiście, bo obecnie przebywa w Korei Południowej. Do władz miasta i gości zwróciła się jednak w nagraniu, które tuż przed wylotem z kraju powstało w Warszawie.

Podczas Sesji wręczono także Odznaki Zasłużony dla Miasta Kalisza, Przyjaciel Miasta Kalisza oraz Nagrodę Miasta Kalisza. W imieniu wszystkich wyróżnionych wystąpił Mieczysław Szcześniak, który w tym roku był laureatem Nagrody Miasta Kalisza. - Kalisz mnie stworzył, Kalisz mnie stwarza. Zawsze mówię, że jestem kaliszaninem. Wbrew powiedzeniu, że prorok we własnym kraju nie jest ceniony, dziękuję w imieniu wszystkich nagrodzonych, że doceniliście swojaków – powiedział Mietek Szcześniak.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza

prof. nadzw. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska, śpiewaczka i aktorka, wychowywała się i mieszkała od najmłodszych lat w Kaliszu. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka i Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Henryka Melcera. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Kontynuowała studia we Włoszech w Accademia Chigiana w Sienie, w mediolańskiej La Scali. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Karola Szymanowskiego w Warszawie, Belvedere w Wiedniu, Mozzart Competition w Alessandri. Ewa Iżykowska-Lipińska jest również odtwórczynią monumentalnych form oratoryjno-kantatowych, a jej wspaniały głos rozlegał się na scenach operowych i koncertowych Polski i wielu krajów Europy, Ameryki i Azji , w USA w Kanadzie, Brazylii, Filipinach, Kubie, Wielkiej Brytanii i Korei. Od 2003 roku jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a w kadencji 2012-2016 również prorektorem ds. zagranicznych i studenckich.

Zasłużony dla Miasta Kalisza:

płk Danutaka Kalaman, była komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, który znajduje się na terenie Szczypiornie od początku czynnie współpracowała z Radą Osiedla oraz z całą miejscową społecznością. Obok codziennych obowiązków służbowych wspierała akcje charytatywne, edukacyjne, prospołeczne organizowane przez kadrę i słuchaczy Ośrodka na rzecz Miasta. Jest pomysłodawcą Żonkilowych Pól Nadziei, które wspierają wolontariat w opiece hospicyjnej.

Jan Kliber, inżynier, nauczyciel, pedagog, od lat związany z Fabryką Fortepianów i Pianin „Calisia”. Wiele nagród i wyróżnień, jakie otrzymał Jan Kliber świadczą o jego wszechstronnej działalności, są wśród nich: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Nurtu Wynalazczego, Zasłużony dla Leśnictwa, a także odznaczenia branżowe. Minister Edukacji oraz Kuratorzy Oświaty wielokrotnie nagradzali go medalami i odznaczeniami resortowymi.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, która zapewnia mieszkańcom naszego miasta poczucie bezpieczeństwa, nad którym czuwają wykwalifikowani strażacy i pracownicy Komendy.

Mieczysław Wiśniewski, kaliszanin, uczeń Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, żołnierz Armii Krajowej, członek Towarzystwa Miłośników Kalisza. Posiada Kawalerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki i Odznakę Polskiego Związku Filatelistycznego, Złotą Odznakę za Zasługi dla Finansów. Cenne pamiątki i fotografie z życia Mieczysława Wiśniewskiego znajdują się w Archiwum Państwowym w Kaliszu, a pamiątki związane ze szkołą wzbogacającą izbę pamięci Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Nagroda Miasta Kalisza za 2015 rok w wysokości trzydziestu tysięcy złotych brutto.

Mieczysław Szcześniak, rodowity kaliszanin. Na świat przyszedł w bloku przy ul. Nowy Świat. Często sam o sobie mówi, że jest prawdziwym kaliskim blokersem. Ukończył Szkołę Podstawową nr 8 przy ul. Serbinowskiej i III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Mieczysław Szcześniak to muzyczny Ambasador Kalisza, taki tytuł został mu przyznany w 2010 roku. Jest też wykładowcą Zakładu Edukacji Muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu. Był inicjatorem pierwszego w Polsce, a skierowanego do młodych ludzi Konkursu Kompozytorskiego. Mieczysław Szcześniak jest trzykrotnym laureatem „Fryderyków”. Jego zawodowe życie obfituje w liczne, ciekawe projekty muzyczne, koncerty monograficzne i dedykowane, spektakle muzyczne. Chętnie uczestniczy też w imprezach charytatywnych.

Przyznawane przez Prezydenta Miasta Medale Honorowy Przyjaciel Kalisza otrzymali:

- pan Thomas Hunsteger-Petermann, nadburmistrz Miasta Hamm,

- pani Marlene Rometsch, od kilkunastu lat aktywna członkini Międzynarodowego Klubu Hamm, odpowiadająca za kontakty z Kaliszem,

- pan Ulrich Kroker, jeden z założycieli Stowarzyszenia Most Kultury Hamm-Kalisz, obecnie jego prezes,

- pan Wolfgang Komo, współzałożycieli Stowarzyszenia Most Kultury Hamm-Kalisz, obecnie jego skarbnik,

- pani Stefania Wodzińska, nauczycielka i wychowawczyni, niestrudzona propagatorka historii miasta i kraju, honorowa członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

- pan Józef Spież, działacz Rady Osiedla Dobro,

- Towarzystwo Miłośników Kalisza.

ESA, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/