Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Sto kamienic do remontu

Sto kamienic z zasobów Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych wymaga pilnych remontów. Rocznie udaje się zmodernizować kilka z nich. Wszystko oczywiście rozbija się o koszty, a te są ogromne. W tym roku kapitalny remont udało się zrobić w sześciu budynkach. Dzięki temu część miasta między Piskorzewską a Parczewskiego ponownie odzyskała blask. Jak będzie w przyszłym roku? Remonty będą, ale jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy znajdzie się na nie w miejskiej kasie.

Kalisz nie jest wyjątkiem. Każde miasto boryka się problemem kamienic, które wymagają pilnych i kompleksowych prac budowlanych. Od piwnic aż po dach.  - To są budynki pobudowane nawet przed pierwszą wojną światową, ich stan techniczny jest bardzo zły, a tym samym zakres remontów bardzo duży. W tej chwili jest ponad sto budynków komunalnych, w których konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych remontów – wylicza Marzena Wojterska, dyrektor MZBM. - Gdybyśmy chcieli wyremontować wszystkie te budynki to potrzebowalibyśmy kilkadziesiąt milionów złotych.

Taka kwota – tylko na remonty starych kamienic – to marzenie każdego samorządu. Realia są nieco inne, ale to nie oznacza braku prac. I przy mniejszym budżecie można sporo zrobić. Przykładem są budynki przy Piskorzewskiej i Parczewskiego. Kilka ostatnich miesięcy to czas, kiedy kaliszanie mogli obserwować, jak zmieniają swoje oblicze i zdecydowanie wpływają na estetykę śródmieścia. - W tym roku mieliśmy przeznaczone na remonty 1 milion 550 tysięcy złotych i 750 tysięcy na zmianę systemu ogrzewania – dodaje Marzena Wojterska. - Udało się wyremontować sześć kamienic na Parczewskiego 7, Piskorzewskiej 4, 8-10 oraz Złotej 13 – 15. Kończyliśmy też w tym roku Parczewskiego 8. Ponadto w ponad pięćdziesięciu lokalach mieszkalnych zmieniliśmy system ogrzewania z węglowego na inny, ekologiczny. Udało się też podłączyć cztery kamienice pod Ciepło Kaliskie. 

W 2019 roku będą kontynuowane prace przy kamienicach na Parczewskiego 5-6 i na Piskorzewskiej 1. Jakie inne budynki będą remontowane okaże się, kiedy MZBM będzie wiedzieć, jaką kwotą na to zadanie dysponuje.

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/