Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Startuje Budżet Obywatelski 2017

Kilka zmian czeka tegoroczny Budżet Obywatelski. Przyjmowanie wniosków ruszy już na początku czerwca. Wszystkie zostaną szczegółowiej przeanalizowane, tak by nie było już problemów z realizacją zadań. Głosowanie zaplanowano we wrześniu. Zanim to nastąpi, mieszkańcy będą mieli możliwość sprawdzenia, na czym konkretnie polegają proponowane inwestycje.

Miasto w tym roku, podobnie jak w poprzednim, przeznaczyło na Budżet Obywatelski 5 milionów złotych. Znaczna część tej kwoty zostanie spożytkowana na zadania osiedlowe. Niewiele ponad 1,5 miliona złotych pochłoną większe inwestycje. Będą to pieniądze na trzy zadania ogólnomiejskie - średnio nieco ponad pół miliona na każde - mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza. - Także osiedla i sołectwa, czyli mniejsze jednostki pomocnicze, w ramach Budżetu Obywatelskiego będą mogły ubiegać się o pieniądze. I tutaj analogicznie podzieliśmy osiedla i sołectwa na 3 grupy, w zależności od liczby mieszkańców. Dla osiedli najmniejszych jest to kwota 70 tysięcy złotych do wykorzystania na zadania na ich terenie, dla osiedli większych to kwota 120 tysięcy złotych, i dla tych największych osiedli mieszkaniowych w naszym mieście jest to kwota do wykorzystania w wysokości 170 tysięcy złotych. 

W sumie na zadania lokalne przeznaczono 3,5 miliona złotych. Zarządzenie dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2017 prezydent Grzegorz Sapiński podpisał w środę, 25 kwietnia. W regulaminie wprowadzono kilka zmian, które sugerował zespół oceniający projekty zgłoszone w ubiegłym roku. – Wnioski będzie można składać od 3 czerwca do 3 lipca. Później nastąpi okres weryfikacji, który będzie trwać prawie do końca sierpnia – wyjaśnił prezydent. - Natomiast głosowanie będzie we wrześniu. Wychodzimy naprzeciw tym sugestiom, z którymi się spotykaliśmy od mieszkańców, od zespołu, który pracował nad oceną. Były też postulat, by nie głosować w pozycjach lokalnych tylko na jedno osiedle, ale by dać możliwość mieszkańcom wskazywania projektów z różnych osiedli. I również będzie taka możliwość.

W tym roku na stronie bo.kalisz.pl opublikowane zostaną pełne dane dotyczące propozycji zadań, aby kaliszanie mogli zapoznać się z nimi wcześniej. - Dzięki temu każdy mieszkaniec pozna autora danego wniosku, nazwę zadania i najważniejsze dane dotyczące idei - mówi wiceprezydent Piotr Kościelny. - Uprościliśmy kartę weryfikacji zadania zgłoszonego do realizacji. To ostatnie udogodnienie wprowadziliśmy na wniosek mieszkańców, którym zdarzały się kłopoty z samodzielnym wypełnieniem dokumentu. Oczywiście wszyscy chętni będą mogli skorzystać z pomocy urzędników z poszczególnych wydziałów.

Pierwszy w historii miasta Fundusz Obywatelski ruszył w 2014 roku. Kaliszanie wybrali wówczas 13 zadań, z których obecny samorząd jeszcze się nie wywiązał. Gotowych jest tylko kilka, inne są jeszcze w realizacji. Trzech: projektu rewaloryzacji Parku Miejskiego, Parku Linowego i Majkowskiego Wembley w ogóle nie zaczęto.

Być może dlatego w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim 2015 wzięło udział zaledwie 10 tysięcy kaliszan (rok wcześniej 17 tysięcy). Mieszkańcy wskazali 54 inwestycje. Do tej pory wykonano zaledwie 10 z nich. 

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/