Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Nowoczesna edukacja i dodatki dla nauczycieli - propozycje Koalicji Obywatelskiej na edukację

Więcej pieniędzy na edukację, a co za tym idzie zwiększenie atrakcyjności miasta dla młodych ludzi i motywacji nauczycieli, by chcieli uczyć z większym zapałem - propozycja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej to stworzenie Centrum Edukacji i Kultury oraz dodatki motywacyjne. To po wyborach, jeśli wygrają. Teraz proponują zorganizowanie zespołu obywatelskiego, który pomoże zorganizować plany zajęć w kaliskich szkołach, przed którymi jeden ważniejszych egzaminów – kumulacja roczników po reformie edukacji.

Zespół obywatelski to propozycja jeszcze na jesień. Do tego PO i Nowoczesna, które do samorządowych wyborów idą razem, zapraszają władze miasta, przedstawicieli szkół, rodziców i młodzież. - Ci ostatni obawiają się tego, że dzieci nie dostaną się do wybranych szkół i że będą popołudniowe zmiany. To duży logistyczny problem do rozwiązania – mówi Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej, która jest kandydatką na wiceprezydenta miasta odpowiedzialną m.in. za edukację. – W szkołach skumuluje się kilka roczników, ale nauczyciele, budynek i czas nauki będzie ten sam. Chcemy usiąść z tymi osobami i spytać, jakie miasto ma propozycje, by rozwiązać problem, jak szkoły się do tego przygotowują i po to jest ten Zespół, by szkoły i rodzice już teraz mogli zgłaszać swoje uwagi, swoje pomysły. Chcemy zrobić porządną burzę mózgów, by nie było sytuacji, że wiosną zostaną zaskoczeni, że jest mało czasu, a we wrześniu okaże się, że będą zajęcia do 19.00 czy 20.00.

Koalicja Obywatelska ma także pomysł na edukację już po wyborach. Jeśli te pójdą po ich myśli w Kaliszu chcą stworzyć Centrum Edukacji i Kultury. Nowoczesne i multimedialne, które w ciekawy sposób będzie przekazywało wiedzę z różnych dziedzin nauki. Takie ma powstać w jednym z wielu pustych, być może pofabrycznych budynków stojących w mieście. W ten sposób PO i Nowoczesna chcą też zagospodarować przestrzenie, które od lat czekają na lepszy los. – Będzie miejscem rozrywki i spędzania czasu dla całych rodzin i wspomoże szkoły w zakresie pracowni, doświadczeń, praktycznej nauki, atrakcyjnej nauki – dodaje Barbara Oliwiecka. – Pierwszym krokiem, który chcemy tutaj zrobić to chcemy zrobić przestrzeń do regularnych, mobilnych wystaw edukacyjnych, które będą przyjeżdżać do Kalisza. I na stałe wpiszą się w program edukacyjny Kalisza. Na to muszą znaleźć się pieniądze w pierwszym budżecie miasta, na który będziemy mieć realny wpływ.

Standardem mają być też elementy edukacyjne przy każdym budowanym i modernizowanym placu zabaw. Czyli łączenie nauki i rozrywki. Podobnie ma być z Prosną, wzdłuż której ma powstać ścieżka edukacyjna pokazująca faunę i florę rzeki, ale też jej możliwości – snują plany członkowie Koalicji Obywatelskiej.  Z tych atrakcji mają korzystać młodzi ludzi i ich rodzice, ale też uczniowie w ramach lekcji. Dlatego PO i Nowoczesna chcą zachęcić nauczycieli do aktywnego i nowoczesnego podchodzenia do kształcenia. – Trzeba umieć doceniać nauczycieli. Ważnym postulatem jest zwiększenie kwoty na dodatki motywacyjne, które przyznaje dyrektor. W tej chwili stawką bazową jest 5%. W innych miastach są to stawki większe. Ja postuluję, by na początek wynosiła 7%. W warunkach kaliskich jeden punkt procentowych kosztuje około 700 tysięcy złotych, czyli tu mówimy o kwocie 1,5 miliona – zapewnia Dariusz Grodziński, kandydat KO na prezydenta Kalisza.

AW, zdjęcie autor 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/