Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Nowa osoba w Ratuszu. To on ma "rozkręcić" budżet obywatelski

Mateusz Nycek z Ostrowa Wielkopolskiego zajmie się kompleksowo sprawami budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej w Kaliszu. Władze postanowiły zatrudnić nową osobę, która w pełni skupi się na tych dwóch mechanizmach, będzie je koordynowała, a przede wszystkim sprawi, że mieszkańcy będą chcieli z nich korzystać. Mateusz Nycek ma już doświadczenie w tym zakresie. Przez ostatnie dwa lata rozwijał i nadzorował budżet obywatelski i inicjatywę lokalną w Ostrowie Wielkopolskim.

Mateusz Nycek (na zdjęciu z wiceprezydentem Piotrem Kościelnym ) ma skupić się na rozwoju w Kaliszu budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej

Mateusz Nycek pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w ostatnich latach pracował w Urzędzie Miejskim, w wydziale inwestycyjnym. W poprzednich dwóch latach skupiał się na kwestiach budżetu obywatelskiego i inicjatywie lokalnej. Jest absolwentem politologii na UAM w Poznaniu. 1 lipca został pracownikiem Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Na razie pełni funkcję podinspektora w Wydziale Inwestycji i Rozbudowy Miasta, ale jego zadania będą koncentrować się na budżecie obywatelskim i inicjatywie lokalnej. - Chcemy uporządkować temat budżetu obywatelskiego w naszym mieście, stąd transfer pana Mateusza do naszego Urzędu - uzasadniał Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Nowy naczelnik Wydziału, Daniel Kaparuk  zapowiedział kilka tygodni temu reorganizację zarządzanej przez siebie jednostki. W Wydziale ma powstać specjalny referat zajmujący się budżetem obywatelskim i kwestami partycypacji społecznej. Czy Mateusz Nycek zostanie kierownikiem tego referatu? Tego dowiemy się za kilka dni. - Zależy nam na jak największym usprawnieniu i upłynnieniu realizowania zadań z budżetu obywatelskiego. Do środy przedstawię prezydentowi koncepcje zmian w Wydziale - mówi Daniel Kaparuk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozbudowy Miasta.

Mateusz Nycek zamierza przede wszystkim maksymalnie ułatwić i odbiurokratyzować procedury budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej, a także jak najszerzej wypromować te społeczne mechanizmy wśród kaliszan.  - Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że mechanizm budżetu obywatelskiego jest takim procesem, który wymaga szerokiej i sprawnej koordynacji. Jest to mechanizm, który składa się przede wszystkim z procedury partycypacyjnej, czyli naboru wniosków, następnie głosowania. Tutaj chcemy uczynić ten budżet bliskim mieszkańcom, maksymalnie uprościć i odbiurokratyzować te procedury. Chcemy też wprowadzić elementy zwiększające zainteresowanie, podnoszące atrakcyjność budżetu obywatelskiego. W podobnym zakresie chcemy działać też z inicjatywą lokalną. To są świetne instrumenty, które pozwalają wsłuchiwać się w potrzeby i głosy mieszkańców. Mam nadzieję, że moje zaangażowanie pozwoli na rozwój tych mechanizmów w Kaliszu - mówi Mateusz Nycek.

Na razie trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Kaliszu wypada dość słabo. Wnioski ze zgłoszeniem propozycji zadania można składać do 15 lipca. Przez trzy tygodnie kaliszanie zgłosili zaledwie 8 pomysłów. Więcej na ten temat TUTAJ

Agnieszka Gierz, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/