Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Kto pierwszy ten lepszy. Jeden pomysł, dwa projekty

Najpierw PO zgłosiła swój projekt, później zrobił to prezydent. Niby różnic w nich nie było, a jednak podczas ostatniej sesji radni musieli pochylić się nad dwoma dokumentami zmieniającymi warunki przyznawania dotacji na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych. W drugiej uchwale trudno znaleźć rzeczy diametralnie inne niż w pierwszej. Dlatego PO mówiła o polityce i ciągłej chęci przywłaszczania dobrych pomysłów przez zespół prezydencki, a przewodniczący Rady Miejskiej apelował, że skoro propozycje są takie same „to nie ma o co kruszyć kopii” i lepiej wybrać tę drugą.

Radni Platformy Obywatelskiej

Dlatego można zadać pytanie, po co to zamieszanie, skoro nawet zgłaszającym drugi projekt tej samej uchwały trudno było wytłumaczyć, na czym owe różnice polegają? Argumenty były raczej ogólne. - Bardzo niewielką wartością się różniły. To tak naprawdę przestawiony szyk zdań - dowodziła Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - W 95% on konsumuje założenia, które w tym pierwszym wskazało PO.

Założenia takie same, bez większych różnic i z pożytkiem dla mieszkańców. Niby nie ma podstaw do dyskusji, która propozycja lepsza i „nie było o co kruszyć kopii”, ale przewodniczący Rady przekonywał, że na poparcie zasługuje ta druga – prezydencka. - Mamy dwie takie same uchwały i obojętnie, którą podejmiemy ona będzie z korzyścią dla mieszkańców – mówił Andrzej Plichta. - Więc niech każdy w  swoim sumieniu zadecyduje, bo każda z tych uchwał idzie bardzo dużo do przodu jeśli chodzi o ochronę środowiska.  

Jeśli chodzi o szczegóły to kilka miesięcy temu radni Platformy Obywatelskiej, z inicjatywy Eskana Derwicha, zgłosili projekt uchwały, zgodnie z którym zarządcy domów wielorodzinnych, zmieniając piece na ekologiczne, mogliby dostawać dofinansowanie na każdy lokal istniejący w budynku oraz piec. Do tej pory takiego podziału nie było. Chwilę później pojawił się drugi projekt dotyczący zmian w finansowaniu takiej inwestycji. Prezydencki. – Kolejny raz doświadczyliśmy chęci przejęcia dobrej uchwały przez obecną władzę. Nasz projekt musiał być opiniowany przez radców prawnych i uważam, że na zlecenie stwierdzono, że jest on niedokładny, stąd pojawił się drugi – mówił po głosowaniu Dariusz Grodziński z PO. -  Na podstawie tego pretekstu miano naszą uchwałę przegłosować negatywnie i podjąć w blasku chwały inną uchwałę, prezydencką, ale to nie nastąpiło. Zauważalne jest zmęczenie materiału w tej koalicji, ale też widzimy, że można się różnić, ale zachować godnie.

Co według radnych PO ich koledzy rajcy zrobili i poparli pierwszy zgłoszony, a więc projekt Platformy. Ten przeszedł 11 głosami za, przy 9 przeciwnych.

AW, zdjęcie autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/