Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Kto Honorowym Obywatelem Kalisza? Radni zdecydowali o przyznaniu tytułów i nagród

Ewa Iżykowska-Lipińska otrzyma w tym roku tytuł Honorowego Obywatel Miasta Kalisza. Wybitna śpiewaczka i aktorka wywodzi się z grodu nad Prosną. Od lat występuje na największych scenach operowych świata i współpracuje z najwybitniejszymi filharmonikami. Profesor Ewa Iżykowska – Lipińska będzie 32. Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza. Na dzisiejszej sesji radni zdecydowali również o przyznaniu Odznak „Zasłużony dla Miasta Kalisza” i Nagrody Miasta Kalisza.

W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza Rada Miejska postanowiła nadać osobie związanej z kulturą. Profesor nadzwyczajny dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska debiutowała w 1979 roku partią Fiordiligi w operze „Cosi fan tutte” Mozarta. Przez wiele lat występowała na scenie Opery Poznańskiej, równocześnie bywając na scenach w Mediolanie, Wiedniu czy Szwajcarii. Jej głosem zachwycali się melomani na wszystkich kontynentach. Odtwarzała najbardziej znane postaci kompozytorów klasycznych oraz współczesnych. Od 2003 jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2012 do 2016 była też prorektorem w tej uczelni. Przez lata uczyła również młodych adeptów sztuki wokalnej na całym świecie.

Ewa Iżykowska-Lipińska występowała także w Kaliszu, m.in. na otwarciu Hospicjum w Rożdżałach czy w Państwowej Szkole Muzycznej z okazji 140. rocznicy urodzin jej patrona Henryka Melcera. Honorowa Obywatelka Miasta Kalisza to absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka i Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu w klasie fortepianu i śpiewu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Także Nagroda Miasta Kalisza trafi w tym roku do osoby związanej z kulturą, muzyką i edukacją. 30 tysięcy złotych otrzyma Mieczysław Szcześniak.

Odznaki „Zasłużony dla Miasta Kalisza” trafią do:

płk. Danuty Kalaman, wieloletniej komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie

Jana Klibera, inżyniera i pedagog związany z Fabryką Fortepianiów i Pianin „Calisia”  

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

Mieczysława Wiśniewskiego, urodzonego w 1925 roku w Kaliszu, żołnierza Armii Krajowej, członka Towarzystwa Miłośników Kalisza

Nazwiska Honorowych Obywateli Miasta Kalisza znajdują się na tablicy umieszczonej w ratuszu. Wkrótce trafi tu również Ewa Iżykowska-Lipińska

AW, fot. autor, chopin.edu.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/