Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Ile głosów sfałszowano? Trwa sprawdzanie budżetu obywatelskiego

Za ile osób oddano fałszywe głosy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego? Skończy się na ośmiu, o których już wiadomo, czy będzie ich więcej? Ratusz rozpoczął właśnie wprowadzanie danych z kart papierowych. Wkrótce będzie jasne, czy osoby, które zagłosowały w sposób tradycyjny znajdują się też w systemie elektronicznym, co oznaczałoby kolejne fałszerstwo. Takie osoby głosowanie będą mogły powtórzyć.

Głosowanie zakończyło się 29 września. Niespełna 11 tysięcy kaliszan skorzystało z elektronicznej możliwości wskazania interesujących ich projektów. Mniej więcej taka sama liczba osób wybrała drogę tradycyjną – czyli papierowe formularze. Kilka dni przed zakończeniem głosowania okazało się, że kilka osób chcących skorzystać z platformy internetowej nie może oddać głosu, bo jak informował system rzekomo już to zrobiła. Niewykluczone, że osoby, które głosowały pisemnie także dowiedzą się, że ktoś zagłosowała za nich – elektroniczne. - Papierowo zaczęliśmy te dane wprowadzać do systemu w poniedziałek – mówi Piotr Cieślak z biura Budżetu Obywatelskiego. - I jeżeli wpiszemy dane konkretnej osoby to będziemy wiedzieć, czy ktoś wcześniej oddał za nią głos. Inaczej tego nie możemy zrobić.  

Jeśli fałszerstwo i wykorzystanie danych zakończy się tylko na ośmiu osobach to problem będzie niewielki. Jeśli osób, pod które się podszyto przybędzie, magistrat może mieć poważny problem. - Jeśli taka sytuacja byłaby nagminna wtedy będziemy musieli się zastanowić nad wszelkimi konsekwencjami tego, co się stało. Może się nawet okazać, że nie będziemy mogli wyłonić zwycięskich projektów i wtedy będziemy mieli ambaras – zastanawia się Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

O zwycięstwie danego projektu może decydować zaledwie głos. Dlatego sfałszowane głosowanie może dostarczyć sporo problemów, dodaje Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza. - Internetowo zostało oddanych około 11 tysięcy głosów. Drugie tyle mamy głosów papierowych. Nie jesteśmy w stanie fizycznie obdzwonić ponad 20 tysięcy kaliszan żeby sprawdzić, czy sami zagłosowali – mówi zastępczyni prezydenta. - Natomiast jeżeli będą osoby, które mają wątpliwości, czy ktoś za nie zagłosował za nie to prosimy o kontakt i na pewno będziemy to weryfikować i sprawdzać. Osoby, które nie głosowały albo wiedzą, że ktoś za nie zagłosowała będą miały prawo zgłosić się do nas, złożyć oświadczenie i jeszcze raz zagłosować, ale już w formie papierowej. Dlatego, że system informacyjny został już zamknięty.

Nadal nie wiadomo, skąd osoba, która oddawała głosy elektronicznie miała dane osobowe kaliszan, pod których się podszyła. Władze miasta zdradziły natomiast, że fałszywe głosy oddano na te same projekty i wykorzystała do tego różne numery IP.

AW, zdjęcie arch.   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/