Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Głos mieszkańców na sesji. Zmiana kosmetyczna czy realny wpływ na życie miasta?

Już nie tylko radni i prezydent, ale także kaliszanie będą mogli zabrać głos w trakcie sesji. Oczywiście nie wszyscy. Możliwość wystąpień otrzymały organizacje pozarządowe (NGO). One same doceniają gest, ale mają wrażenie, że kiedy będą mówić o ważnych dla mieszkańców sprawach, radnych już nie będzie.

Najczęściej organizacje pozarządowe głos zabierają na forach dyskusyjnych lub w trakcie organizowanych przez siebie debat. Ten jest słyszalny, ale raczej nieoficjalny. Czy zmieni to możliwość zabierania przez przedstawicieli NGO-sów głosu na obradach? – Regulamin przewiduje, że w czasie każdej z sesji głos będą mogły zabrać trzy osoby – przedstawiciele trzech organizacji. I takie wystąpienie będzie trwać 5 minut. Nie będzie później też dyskusji, ale będziemy mieli zasygnalizowane tematy – wyjaśnia Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

- Zobaczymy jak to będzie wyglądać, ale wydaje mi się, że to jest zmiana kosmetyczna – stwierdza Kalina Michocka z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

Dlaczego? Wszystko rozbija się o brak dyskusji na przedstawiane przez nich tematy oraz moment w obradach, kiedy NGO-sy będą mogły złożyć swoje wnioski. Ten będą mieli na końcu obrad – po głosowaniach i interpelacjach radnych. - W tym czasie wielu radnych nie ma już na sesji. Praktycznie mało kto jest w stanie utrzymać uwagę i koncentrację. Jeżeli tej dyskusji po naszym głosie nie będzie, to tak naprawdę mamy możliwość powiedzenia czegoś i koniec – tłumaczy swoje sceptyczne podejście Kalina Michocka. - Jeżeli to faktycznie wpłynie, że nas głos będzie bardziej słyszalny, jeżeli radni faktycznie poczują się zainspirowani sprawami, które według nas są ważne, to wspaniale. Pożyjemy, zobaczymy. Natomiast nie jest to dla mnie żaden zapis, który wprost jakoś bezpośrednio sprawi, że będziemy mogli łatwiej realizować nasze postulaty, że będziemy mogli głośniej mówić o ważnych dla nas sprawach.

Czy radni wytrwają do momentu kiedy na sesji głos będą zabierać mieszkańcy zaangażowani w życie społeczne i samorządowe? I czy głos ludu będzie słyszalny? Przedstawiciele NGO-sów zapowiadają, że z przyznanych im praw będą korzystać. Wszystko wyjdzie w praniu.

Pomysłodawcą tej zmiany - tzw. Punktu Obywatelskiego jest Eskan Darwich, radny Koalicji Obywatelskiej. 

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/